Έπαιξε όσο έπρεπε και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Γένισεϊ Κρασνογιάρσκ, στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη, Μελίνα Μερκούρη, νίκησε με 3-1 σετ και πήρε την πρόκριση, για την φάση των «8» του Challenge Cup. Οι «ερυθρόλευκες» προέρχονταν από τη νίκη πάλι με το ίδιο σκορ (3-1 σετ), στο πρώτο παιχνίδι στη Ρωσία και χρειάζονταν δύο μόνο σετ, κάτι που κατάφεραν μέσα σε 45′, σφραγίζοντας έτσι την πρόκριση.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, που με ένα σερί 5-0, βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Κακές υποδοχές από τις Ρωσίδες, με τις αθλήτριες του Κοβάσεβιτς να μην χαρίζονται στην αρχή του 1ου σετ. Στην συνέχεια η Κρασνογιάρσκ μείωσε αρχικά σε 8-4 και στην συνέχεια σε 10-8. Ο ρωσικός σύλλογος έφτασε σε απόσταση βολής στο 16-15 και στην συνέχεια ισοφάρισε σε 16-16. Πολύ καλή αμυντική λειτουργία από τις «ερυθρόλευκες» στην συνέχεια φτάνοντας στο 20-17. Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στα σετ, με 25-21.

Καλό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο δεύτερο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων με το 6-2. Η Κρασνογιάρσκ μείωσε σε 6-4, ωστόσο ο Ολυμπιακός διεύρυνε γρήγορα την διαφορά στο +5 με το 9-4 και 10-5. Η διαφορά πήγε στο +6 στα μισά του σετ με τις γηπεδούχες να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 14-8. Το προβάδισμα του Ολυμπιακού έφτασε τους 8 πόντους, με το 20-12 και το 21-13. Ο ολυμπιονίκης έκανε και το 2-0 στα σετ, με 25-17, κλειδώνοντας έτσι την πρόκριση.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε και στο τρίτο σετ δυνατά και βρέθηκε να προηγείται με προηγήθηκε με 4-1. Η Κρασνογιάρσκ βρέθηκε στο -1 από τον Ολυμπιακό με το 7-6, όμως οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πήραν και πάλι προβάδισμα δύο πόντων με 8-6. Οι Ρωσίδες στην συνέχεια ισοφάρισαν σε 11-11. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με τις φιλοξενούμενες να μην αφήνουν να πάρει διαφορά ο Ολυμπιακός. Η Γένισεϊ Κρασνογιάρσκ μάλιστα πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς με 16-15. Η ρωσική ομάδα πήρε πλεονέκτημα δύο πόντων με 20-18, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με 20-20. Οι «ερυθρόλευκες» δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν με την Κρασνογιάρσκ να παίρνει το σετ και να μειώνει σε 2-1, με 25-23.

Στο τέταρτο σετ οι Ρωσίδες βρέθηκαν να προηγούνται με 7-5 και συνέχεια, πήραν προβάδισμα τριών πόντων, με 8-5. Ο Ολυμπιακός κατάφερε και ισοφάρισε αρχικά σε 13-13 και πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στο 17-15. Η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού αυξήθηκε στους τέσσερις πόντους με το 19-15 και 21-18. Τελικά ο Ολυμπιακός θα πάρει το σετ, με 26-24 κάνοντας το 3-1.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-17, 23-25, 26-24)

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ., 44% αρ.) , Χουντ 9 (8/14 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 15 (13/25 επ., 2 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ) / Κονόμη (λ, 33% υπ. – 17% άριστες), Κακουράτου (λ, 62% υπ., 50% αρ.), Γιώτα 3 (3 άσσοι), Κωνσταντινίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς, Καλανταρίδου 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ., 29% αρ.), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου 12 (9/21 επ., 3 άσσοι).

Γενισέι Κρασνογιάρσκ (Πετρόφ): Ντρπα 25 (20/53 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ναζάροβα 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Φρόλοβα 1 (1 άσσος), Σεβτσούκ 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ., 29% αρ.), Περετιάτκο, Κουλίκοβα 5 (5/7 επ.), Στσέγκλοβα (λ, 41% υπ. – 22% άριστες), / Σαμοΐλοβα 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Εντέεβα 2 (2 άσσοι), Σιμόνοβα 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 41% υπ., 38% αρ.)

Την νίκη και παράλληλα την πρόκριση στα προημιτελικά, πήρε και η ομάδα του ΑΟ Θήρας. Παρά την ήττα με 3-2 σετ, στην έδρα της Σαφχάουζεν, η ομάδα της Σαντορίνης νίκησε στον επαναληπτικό με 3-1 σετ, κλέβοντας την πρόκριση από τον ελβετικό σύλλογο.