ΑΕΚ: Πέρασε απο το Λαύριο με “καυτό” Λάνγκφορντ

Πολύ καλή εμφάνιση εκτός έδρας για την ΑΕΚ που πέρασε απο το Λαύριο, με μπροστάρη τον Κιθ Λάνγκφορντ για την 8η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 60-73, ανεβαίνοντας στο 4-4 στην σεζόν. Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν στην 8αδα των πλέι-οφ, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να κάνει όργια για δεύτερο σερί παιχνίδι στην Basket League σκοράροντας 33 πόντους.

Πολύ καλός και ο Χάρης Γιαννόπουλος με 15 πόντους. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Όλμαν με 17 πόντους.

Αναλυτικά το ματς:

Η Ένωση βρέθηκε να νικάει με 2-4 με δυο καλάθια του Κακλαμανάκη. Μετά την ισοφάριση του Ντεκόζι, ο Ματσιούλις πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 4-7 των «κιτρινόμαυρων». Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων αύξησε ο Λανγκφορντ, ενώ στην επόμενη φάση σκόραρε ο Ντεκόζι για το 7-9. Το Λαύριο κατάφερε να ισοφαρίσει με τις βολές του Ντέιβις. Η βολή του Σλότερ και τα δυο συνεχόμενα καλάθια από τον Λάνγκφορντ έκαναν το σκορ 9-14. Έπειτα ο Άουτλο απάντησε με τρίποντο, ενώ ο Λανγκφορντ με βολές έκανε το 12-16 της πρώτης περιόδου.

Ο Σλότερ σκόραρε για το 12-18 για να απαντήσει ο Άουτλο με τρίποντο. Ο Χάρης Γιαννόπουλος έκανε το 15-21 με καλάθι και φάουλ, ενώ το Λαύριο μετά από μερικές επιθέσεις μείωσε σε 18-21. Ο Σλότερ σκόραρε για το 18-23 με τον Όλμαν να απαντάει με καλάθι και φάουλ για το 21-23. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν ξανά, όμως Σλότερ και Λανγκφορντ επανέκτησαν ξανά το προβάδισμα με δυο σερί καλάθια (23-27). Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ με 8 δικούς του πόντους για το +11 (26-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο μείωσε με τον Γερομιχαλό, όμως ο Λανγκφορντ ήταν πολύ «καυτός» για να σταματήσει και ευστόχησε σε τρίποντο για το 31-40. Στα 25’ ο Ντάιμ ευστόχησε στις βολές του, όμως ο Στεφάν Γιάνκοβιτς απάντησε με 2/2 βολές έγραψε το 33-42. Η ομάδα του Λαυρίου έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0, για να διακοπεί από το τρίποντο του Γιαννόπουλου (38-46). Με λει απ και βολές ο Λάνγκφορντ έγραψε το 38-50 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου.

Παρά την κακή του εικόνα το Λαύριο ευστόχησε σε δυο τρίποντα για να απαντήσει στα καλάθια των Σλότερ και Λάνγκφορντ για το 44-54. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιμένουν και μάζεψαν την διαφορά στους 8 με βολές όμως ο Λάνγκφορντ ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφια νούμερα με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών (46-56). Ο Γιαννόπουλος πέτυχε τρίποντο και έκανε το 46-59, το Λαύριο συνέχισε να πιέζει και με ένα τρίποντο και φάουλ του Άουτλο ενώ μείωσαν τους 7 με καλάθι στον αιφνιδιασμό 52-59. Μετά το τάιμ άουτ του Ηλία Παπαθεοδωρου, ο Ματσιούλις πέτυχε δυο σερί τρίποντα για το 52-65. Ο Χάρης Γιαννόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο για το 54-68, ενώ μετά από εύστοχες. Όλες του Λαυριου ο Λανγκφορντ πετυχαίνει καλάθι για να φτάσει τους 33 πόντους στα 39’. Το Λαύριο μείωσε την διαφορά στιγμιαία όμως ο Γιαννόπουλος έγραψε τον επίλογο με άλλο ένα εύστοχο τρίποντο για το τελικό 60-73.

Δεκάλεπτα: 12-16, 26-37, 38-50, 60-73

Λαύριο (Σερέλης): Όλμαν 17π., Μουράτος 6π., Κουζέλογλου, Ντέιβις 9π., Ντικόζι 11π. (8 ριμπ), Μαστρογιαννόπουλος, Γουάτσον, Ντάιμ 2π., Τσιόκος, Γερομιχαλός 5π., Αουτλο 10π.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφοντ 33π. (9/14 2π., 3-7 3π., 6/6 βολές, 5 ασ, 2 ριμπ), Ματσιούλις 10π (5 ριμπ), Κακλαμανάκης 4π., Χρυσικόπουλος, Σαντ-Ρος, Ρει, Τολιόπουλος, Γκίκας, Μαυροειδής, Γιαννόπουλος 15π. (1/2 2π., 4/6 3π.), Γιάνκοβιτς 2π., Σλότερ 9π. (6 ριμπ, 3 ασ)