Α’ Εθνική Γυναικών: Νικητής στο ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, νίκες για Ατρόμητο, ΟΦΗ

Ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική στην Α’ Εθνική κατηγορία γυναικών. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αήττητη πορεία του νικώντας με 5-0 τον Άρη στο ντέρμπι κορυφής και πλέον με 15 βαθμούς βρίσκεται 2 πάνω από τον Ατρόμητο.

Οι Περιστεριώτισες με τη σειρά τους επικράτησαν με 1-0 της Γλυφάδας, η οποία βρίσκεται στην 10η θέση.

Οι Αβαντίδες Χαλκίδας νίκησαν με 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα, με τη μεν ομάδα της Χαλκίδας να είναι στην 4η θέση και τις δε Θεσσαλονικιές να είναι στην 8η.

Σημαντικό διπλό πήρε ο ΟΦΗ με 1-3 επί των Ελπίδων Καρδίτσας και βρέθηκε στην 7η θέση με 6 βαθμούς, με την ομάδα της Καρδίτσας να είναι στην 9η θέση με 4.

ΑΕΛ και Τρίκαλα έμειναν στο 0-0, ενώ Γιάννενα και Μεσολόγγι αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Αβαντίδες Χαλκίδας-Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 2-1

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο του Τυρνάβου (λόγω εργασιών στο Αλκαζάρ), ανάμεσα στη Λάρισα και τα Τρίκαλα. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι καμία ομάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει, μένοντας στη «λευκή ισοπαλία» μέχρι το τέλος.

ΑΕΛ: Βλασιάδου, Παυλοπούλου, Ρήγα, Σωτηριάδη, Κούκου, Σκοτεινιώτη Γ., Σκωτεινιώτη Κ., Κόντου, Αρκουλή, Μίσσια, Λάσκου. Αλλαγές: Λέμε, Κατσιάνα, Σιάχου, Μούκα

Τρίκαλα: Αρζουμανίδου, Σακελλάρη, Τσακνάκη, Τροχούτσου, Γεραγόρη,Σέντερλουντ (88΄Κυριαζοπούλου), Μισιρλή, Ζντράγκοβιτς, Αλεξίου, Βαϊτση, Ευαγγελάκου ( 80΄Λαγούδη)

Σημαντικό διπλό για τον ΟΦΗ στην Καρδίτσα επί των Ελπίδων. Με δύο τέρματα της Βάσως Κυδωνάκη και ένα της Γεωργία Τριβυζάκη πήρε τη νίκη ο ΟΦΗ, ενώ για την ομάδα της Καρδίτσας σκόραρε η Μαρία Μπάσκα.

Ελπίδες Καρδίτσας: Τσαρτσαράκη, Σίμου, Λιάκου, Τσούκα, Δασιοπούλου, Μπάσκα, Οικονόμου, Δημοπούλου, Μάρκου, Αναστασίου, Καπαρέλη

ΟΦΗ: Αποστολάκη, Καμαρίτη, Κουκουλάκη (82′ Γεμιστού), Πασχαλίδου (55′ Συμμεωνίδη), Κατερτζίδου, Κουνάλη, Τριβυζάκη, Νικηταρά (85′ Αρχάβλη), Σηφάκη (75′ Αεράκη), Κυδωνάκη, Αραβιάκη.

Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη με 5-0 στο ντέρμπι κορυφής και αποσπάστηκε με 5 βαθμούς από τον δεύτερο.

Στο 2ο λεπτό, η Ρούλα Πούλιου με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Στο 14’ μετά από σέντρα της Βαρδαλή από δεξιά,  Μαρία Μήτκου έκανε το 2-0. Στο 28’ η Αριέτα Μπετανκούρ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ η Θωμαή Βαρδαλή για το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 65’ μετά από βαθιά μπαλιά της Στράντζαλη, η Χαρά Δημητρίου με προβολή μέσα στην περιοχή έκανε το 4-0. Και στο 90’ ύστερα από προσπάθεια της Πίτσιου, η Ελένη Κακαμπούκη έκανε το τελικό 5-0.

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Γιάννενα και Μεσολόγγι. Για τις γηπεδούχες σκόραρε η Καραγιαννίδου με πέναλτι και η Βρανά με αυτογκόλ, ενώ για τις φιλοξενούμενες σκόραραν οι Τριανταφύλλου και Γιαννακά.

Νικητής ο Ατρόμητος στο ντέρμπι της Αθήνας. Οι Περιστεριώτισες επικράτησαν με 1-0 του Οδυσσέα Γλυφάδας στο γήπεδο της Χωράφας με γκολ της Φάτα Σάλκουνιτς στο 16ο λεπτό, μετά από ωραίο μακρινό σουτ.

Ατρόμητος: Γιαννακούλη, Κριεμπάρδη (57′ Συρμή), Στεροπούλου, Αργυριάδη, Βέρρα, Βλασσοπούλου (88′ Ρόκομα), Φυτίλη, Κριεζη, Σάλκουνιτς, Γατούδη, Παπαθεοδώρου.

Οδυσσέας Γλυφάδας: Σερέτη (63′ Ψυρρή), Παπακώστα, Καπνίση, Τερζή, Πλυτά, Στεφάτου, Νταρζάνου (46′ Μουκολάρη), Κόσσοβα, Μπαντζάκα, Ντζανη, Μακρή (72′ Αναστασίου Αλ.).

Τη νίκη με 2-1 πήραν οι Αβαντίδες Χαλκίδας επί του Αγροτικού Αστέρα. Οι γηπεδούχες πήραν το προβάδισμα με 2-0 με τέρματα της Χριστοφορίδη στο 62’ και της Κωνσταντοπούλου στο 75’. Οι ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε στο 92’ με την Νεοφύτου.

Αβαντίδες Χαλκίδας: Νταβαντζή, Νεοφύτου, Δάρλα (72′ Λατίφι), Αυλωναρίτη, Γαγάρα, Κόλλια, Μυρτολλάρι (65′ Γιαμαλή), Τσαραντάνη, Ασημώνη (53′ Χριστοφορίδη), Λόγου, Νίκα (90’+4′ Τσώκου).

Αγροτικός Αστέρας: Στριγκάι, Χαριτάκη, Τοσουνίδου, Πάσπαλη, Ριζοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Κουπετσίδου (81′ Παπαδοπούλου), Σακελλάρη, Καλτσίδη (63′ Βάμπουλα), Παράσχου, Κεχαγιά (63′ Γιάννου).