Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νέων Γυναικών κόντρα στην Ουκρανία

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Νέων Γυναικών στον τέταρτό της αγώνα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (β’ Κατηγορίας) που διεξάγεται στο Κόσοβο και συγκεκριμένα για τις θέσεις 9-12 της διοργάνωσης.

Γνώρισε την ήττα από την Ουκρανία με 52-45 δείχνοντας, όμως, ένα βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Μπορεί η Ουκρανία να μπήκε δυνατά στον αγώνα κάνοντας γρήγορα το 5-0, η Εθνική αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 10-5 (5’ 45’’) με τρίποντα από τις Πράπα και Ε. Τσινέκε. Η αντίπαλος ωστόσο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (12-12, 8’30) σκορ με το οποίο έληξε και το δεκάλεπτο. Στη συνέχεια η Ουκρανία, επέβαλε το ρυθμό της στο παρκέ, έτρεξε ένα σερί 10-2 κάνοντας το 22-14 (16’) και διατήρησε το προβάδισμα (26-18) ως το τέλος του ημιχρόνου.

H διαφορά έφτασε στο +11 (29-18) στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου με Εθνική να αντιδρά και να μειώνει σε 30-26. Αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς τα λάθη της Ελλάδας έφεραν την Ουκρανία μπροστά με 36-26, όμως οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη επέστρεψαν μειώνοντας σε 37-34 (28’ 43’’).

Η ψαλίδα έκλεισε και άλλο στο ξεκίνημα του δ’ δεκαλεπτου (40-38) με τον αγώνα να γίνεται ντέρμπι. Η Ουκρανία πιέζοντας στην άμυνα μπόρεσε να πάει τη διαφορά στους έξι πόντους (44-38, 35’30’’) με την Ελλάδα να μην καταθέτει τα όπλα και να παλεύει. Η κόρνα της λήξης βρήκε τελικά την Ουκρανία νικήτρια με 52-45 με την Εθνική να έχει δείξει σημάδια βελτίωσης.

Δεκάλεπτα: 12-12, 18-26, 36-39, 45-52

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Κούκη 2, Πράπα 3(1), Τσινέκε Κ. 5, Τσινέκε Ε. 11(2), Τζανετατου 5(1), Αναστασοπούλου 10, Γασπαράτου 2, Κριμιτζά, Μαγγίνα 7, Μυλωνάκη, Στούπα, Τσιχλάκη.

Η Ελλάδα θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση την Κυριακή (11/8,15.00) με αντίπαλο το Κόσοβο.