Η άμυνα έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ

Άλλη μια καλή εμφάνιση για την ΑΕΚ που με “όπλο” την άμυνα της δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Μπαντιρμά να μπει στο ματς.

Έυκολο βράδυ για την Ένωση που νίκησε με ευκολία την Μπαντιρμά στην Τουρκία με 50-68 φτάνοντας το 3-1 στην διοργάνωση, ενώ οι Τούρκοι έπεσαν στο 1-3.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος που έιχε 8 πόντους, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μηδέν λάθη. Για την γηπεδούχο ομάδα ο Ομάρ Προύιτ είχε 14 πόντους.

Το ματς:

Το σκορ για την Ένωση άνοιξε ο Γιάνκοβιτς, με τον Χαζέρ να σκοράρει 4 γρήγορους πόντους για το 4-2. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Λανγκφορντ, όμως ξανά να παίρνει το προβάδισμα η τουρκική ομάδα με τον Χαζέρ (6-4). Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αυξήσουν την διαφορά και ο Σαντ Ρος με βολές έκανε το 6-6 για να δώσει το προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους ο Μαυροειδής με 2/2 βολές (6-8). Οι Τούρκοι ισοφάρισαν με τον Τέρι αλλά ξανά ο Μαυροειδής σκόραρε για το 8-10. Έπειτα η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 8-0 για το 12-19 αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε ταιμ αουτ. Η Μπαντίρμα διέκοψε το σερί της ΑΕΚ με ένα καλάθι 2 πόντων, όμως η ελληνική ομάδα με βολές έκανε το 14-22 λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου.

Οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν στην δεύτερη περίοδο με το πρώτο καλάθι να έρχεται για τους κιτρινόμαυρους από τον Γιαννόπουλο στο 12’ λεπτό του αγώνα. Οι άμυνες των δυο ομάδων ήταν εξαιρετικές, όχι όμως οι επιθέσεις τους. Ο Γκίκας πέτυχε το καλάθι για το 14-26 στα μέσα της περιόδου. Το σερί της ΑΕΚ έγινε 6-0 με το καλάθι του Ματσιούλις με την Μπαντίρμα να είναι άποντη στο δεκάλεπτο. Το 14-31 έκανε ο Τολιόπουλος με τρίποντο για να “σπάσει” το ρόδι για τους γηπεδούχους ο Σμιθ με σουτ τριών πόντων. Οι Τούρκοι μείωσαν με τα καλάθια των Καλινόσκι και Χαζέρ (21-32). Η βολή του Ματσιούλις ήταν αυτή που έκανε το 21-33 με το οποίο και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος με τα καλάθια των Ματσιούλις και Χρυσικοπούλου να κάνουν το 21-37. Ο Καλινόσκι μείωσε σε 24-39 με την ΑΕΚ να συνεχίζει την καλή της παρουσία στον αγώνα φτάνοντας το +17 (24-41). Ένα μικρό ξέσπασμα από τον Προύιτ με 2 συνεχόμενα τρίποντα για να μειώσει σε 30-43. Με εξαιρετική κίνηση του Σαντ Ρος που πάσαρε στο Χρυσικόπουλο ο Έλληνας φοργουροντ έκανε το 30-46 για να συνεχίσει το “ρεσιτάλ” ευστοχίας του ο Προύιτ με 3/3 τρίποντα (33-46). Η Μπαντίρμα έφτασε την διαφορά μέχρι και το -11 όμως η ΑΕΚ ανέβασε ξανά την διαφορά στο +14 με τρίποντο του Χρυσικοπούλου (35-49). Η Ένωση ανέβασε την διαφορά στους 16 μετά από δύσκολο σουτ του Λανγκφορντ υπό πίεση στα τελευταία δευτερα του δεκαλέπτου (37-53).

Οι “κιτρινόμαυροι” δεν μπήκαν καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο κάτι που έδωσε δικαίωμα στην τουρκική ομάδα να τρέξει ένα μικρό σερί 4-0 (41-53). Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και με δυο τρίποντα από Σαντ Ρος και Λανγκφορντ εκτόξευσαν ξανά την διαφορά στους 18 (41-59). Ο Προύιτ μείωσε ξανά με τρίποντο, όμως Σλότερ και Ματσιούλις σκοράρουν δυο γρήγορα καλάθια για το 44-63. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +21 με 3 λεπτά να απομένουν στο ματς (45-66). Η Μπαντίρμα μείωσε στο 48-57 όμως το ματς είχε κλειδώσει από την αρχή του δεκαλέπτου. Τελικό σκορ 50-68.

Δεκάλεπτα: 14-22, 21-33, 37-53, 50-68

Μπαντίρμα (Ντεμίρ): Ερντέκ 1π., Χαλταλί, Καμπατσά, Οντσέλ, Γιλμάζ 4π., Χαζέρ 8π., Χάμερ 2π., Καλινόσκι 6π., Προύιτ 16π. (4/7 3π.), Σενγκούν, Σμιθ 3π., Τέρι 10π.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 5π., Λάνγκφορντ 14π., Ματσιούλις 11π., Χρυσικόπουλος 8π., Γκίκας 2π., Μαυροειδής 6π., Σαντ Ρος 8π., Γιαννόπουλος 9π., Γιάνκοβιτς 2π., Σλότερ 3π. (11 ριμπάουντ).