Η ΑΕΚ ηττήθηκε και κινδυνεύει να χάσει τη πρωτιά

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η ΑΕΚ που ηττήθηκε από την Μπαντίρμα με 84-96 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Με αυτή την ήττα η Ένωση κινδυνεύει να χάσει την πρωτιά του ομίλου, αφού έφτασε τους 18 βαθμούς μόλις ένα βαθμό πάνω από την Χάποελ, διατηρώντας ωστόσο την πρώτη θέση.

Μετά από μια εφιαλτική τρίτη περίοδο, τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους “κιτρινόμαυρους”, καθώς η διαφορά ξέφυγε στο +18, με αποτέλεσμα η ήττα να ήταν μη αναστρέψιμη.

Κορυφαίος παίκτης για την Ένωση ήταν ο Λανγκφορντ με 27 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χαζέρ με 23.

Η ΑΕΚ έχει μπροστά της δύο εκτός έδρας παιχνίδια με Μπούργος και Ράστα Βέχτα, ενώ επιστρέφει στο ΟΑΚΑ για να υποδεχτεί την Ανβίλ στην τελευταία αγωνιστική της regular season.

Μπορεί την πρώτη επίθεση να ήταν για την Μπαντίρμα, η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Λανγκφορντ. Οι δύο ομάδες σκόραραν διαδοχικά καλάθια με τον Λανγκφορντ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (6-6) στο 4’. Ένα τρίποντο του ίδιου ήταν αρκετό για να ξεφύγει η ΑΕΚ στο +3 για το 9-6 ενώ στο 5’ πέτυχε ξανά τρις πόντους και έφτασε το σκορ στο 12-9. Στο 8’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ με τον Τέρι και το τρίποντο του Σμίθ για το 14-18, αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να ζητήσει τάιμ άουτ. Χάρη στα τρίποντα τον Γιαννόπουλου και Ματσιούλις, η Βασίλισσα έκανε ένα στο 9-0, ωστόσο τελείωσε το δεκάλεπτο με ένα καλάθι λιγότερο και σκορ 20-21.

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ την δεύτερη περίοδο με τον Γιαννόπουλο να ευστοχεί από το τρίποντο και να βάζει ξανά μπροστά την ΑΕΚ με 23 -21 ενώ δύο καλάθια του Τσαλμερς αύξησαν την διαφορά στο 27-25. Ο Οντσελ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (27-27). Στο 14’ ο Γιαννόπουλος πέτυχε νεο τρίποντο, κάνοντας το 3/3. Αμέσως μετά πέτυχε και νέο καλάθι φτάνοντας «διψήφιο» αριθμό πόντων (11 πόντους) για το 32-27. Το επόμενο τρίποντο πέτυχε Ρέι για την ΑΕΚ που είχε ξεκινήσει με 2/8 τρίποντα και έχει συνεχίσει με 5/6. Το δεύτερο τρίποντο του Σενγκούν που δεν είχε σουτάρει τρίποντο ως τώρα στη διοργάνωση χάρισε την προσωρινή ισοπαλία, αφού ο Λάνγκφορντ με δικό του καλάθι έκαναε το 42-40. Στην εκπνοή του χρόνου ο Καλινόσκι ευστόχησε από το τρίποντο και η Μπαντίρμα οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (42-47).

ΑΕΚ: 9/13 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη.
ΜΠΑΝΤΙΡΜΑ: 12/18 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 17 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη.

Με δύο άστοχα τρίποντα άρχισε η ΑΕΚ την τρίτη περίοδο  από τους Γκίκα και Ματσιούλις, ωστόσο ο Γκίκας μείωσε τελικά με τρίποντο 45- 49. Η απάντηση από τους Τούρκους ήταν άμεση με τον Καλινόσκι ευστοχεί για το 45-51. Στο 25’ ο Γκίκας ξανά μειώνει για την ΑΕΚ σε 47-54, ωστόσο οι Τούρκοι απάντησαν με τρίποντο του Σμιθ. Η κακή αμυντική λειτουργία της Ένωσης έσωσε χώρους στην Μπαντιρμα να αυξήσει κατά πολύ την διαφορά και να ξεφύγει στο +18, πετυχαίνοντας απανωτά τρίποντα, ενώ μετρούσε ένα σερί 12-0 με το σκορ να είναι 54-72. Λάνγκφορντ και Τσάλμερς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της περιόδου σε 59-74.

Με σερί 4-0 ξεκίνησε η ΑΕΚ την τέταρτη και τελευταία περίοδο μειώνοντας σε 63-74. Στο 32′ ήρθε το καλάθι του Λάνγκφορντ, η ΑΕΚ μείωσε στους 9 πόντους, με το επιμέρους σκορ να είναι 13-4 τα τελευταία 4 λεπτά. Οι εύστοχες βολές του Τσάλμερς και το καλάθι του Ρέι μείωσαν κι άλλο την διαφορά για τους κιτρινόμαυρους με το σκορ να στο 73-80. Οι Τούρκοι συνέχιζαν να αυξάνουν την διαφορά εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Ένωσης και στο 36’ ο Χαζέρ πέτυχε ένα καλάθι, ενώ πήρε και το φάουλ του Γκίκα για το 75-86. Ο Γκραντ, μείωσε στο 38’ σε 79-90, ωστόσο ήταν ήδη πολύ αργά για την ΑΕΚ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΚ τελικά να γνωρίζει την ήττα με 84-96.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 59-74, 84-96

ΑΕΚ: Γιαννόπουλος 11 (3), Γκίκας 10 (2), Λάνγκφορντ 27 (8/10 δίποντα, 2 τρίποντα), Ματσιούλις 11 (1), Ρέι 10 (2), Τσάλμερς 8, Χρυσικόπουλος, Γκραντ 7, Γιάνκοβιτς, Σλότερ, Τολιόπουλος.

ΜΠΑΝΤΙΡΜΑ: Χαζέρ 23 (4 τρίποτνα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Χάμερ 13 (5 ριμπάουντ), Καλινόσκι 12 (2), Σμιθ 19 (4/5 τρίποντα), Τέρι 13 (11 ριμπάουντ), Χαλταλί 6, Οντσέλ 4, Προύιτ, Σενγκούν 6 (2).