Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στην Μόσχα

Για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 79-84, αναγκάζοντας τους Ρώσους στην πρώτη τους ήττα στη σεζόν.

Έχοντας ως “όπλο” την άμυνα του και τους Μπράντον Πολ και Κέβιν Πάντερ με 20 και 16 πόντους, οι οποίοι ώθησαν τους «ερυθρόλευκους» στη νίκη. Πολύ καλός και ο Πρίντεζης με 11 πόντους. Μαικ Τζέιμς με 22 πόντους και Κάιλ Χάινς με 19π. ήταν οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους.

Αναλυτικά το ματς:

Ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, αφού ευστόχησε εκεί στις δυο επιθέσεις που έκανε, όμως η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε με τις βολές του Τζέιμς και το καλάθι του Χαινς. Η ρωσική ομάδα πήρε το προβάδισμα με το καλάθι του Χίλιαρντ, χάρις στο κλέψιμο του Μαικ Τζειμς (6-4). Έπειτα ο Πάντερ με βολές ισοφάρισε, για να δώσει το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους ο Κουζμίνσκας με τρίποντο (8-9). Οι Ρώσοι πήραν ξανά το προβάδισμα και αύξησαν την διαφορά σε 15-11 με τρίποντο του Τζέιμς. Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε ρυθμό και δεν άφησε τους Πειραιώτες να ισοφαρίσουν ή να μειώσουν και ο Χάινς με ανάποδο λέι απ έκανε το 19-13. Παρά το τρίποντο του Σπανούλη, ο Μάικ Τζέιμς σκόραρε 5 σερί πόντους για το 24-16. Ο Ρούμπιτ σκόραρε για το 24-18 και έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Ολυμπιακό στο -6.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μετά από επιθετικό φάουλ του Πρίντεζη στον Χάκετ, ο Στρέλνιεκς ευστόχησε σε τρίποντο για το 27-18. Η διαφορά πήγε στους 11 με καλάθι του Χάκετ στα 8’17″. Το ρόδι στην δεύτερη περίοδο για τον Ολυμπιακό έσπασε ο Γιώργος Πρίντεζη με γκολ φάουλ και με δυο επιθετικά του Μιλουτίνοφ ο Γουίλ Τσέρι έκανε το 29-22. Το άστοχο τρίποντο του Μάικ Τζέιμς επέτρεψε στον Ολυμπιακό να σκοράρει ξανά με τον Πρίντεζη αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει ταιμ άουτ (29-24). Το επιμέρους σερί 2-12 που έτρεξε η ελληνική ομάδα, έριξε την διαφορά από το -11 στο -1 (31-30). Οι δυο ομάδες έκαναν διαδοχικά λάθη, όμως ο Ολυμπιακός με καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη έφτασε να προηγείται με 31-33. Παρά την ισοφάριση της ΤΣΣΚΑ ο Ουίλ Τσέρι έβαλε ξανά μπροστά τους ερυθρόλευκους με λέι απ, για να σκοράρει με γκολ φάουλ ο Μάικ Τζέιμς και να ξαναδώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (39-38). Το highlight της βραδιάς έκανε ο Μπράντον Πολ με ένα κάρφωμα για το 39-40. Το 39-43 έκανε με καλάθι και φάουλ ο Κουζμίνσκας ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου, με το καλάθι του να είναι το τελευταίο του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσέρι συνέχισε να είναι “καυτός” καθώς ευστόχησε σε τρίποντο για το 39-46. Η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει καθώς πέτυχε τρίποντο με τον Κουρμπάνοφ για το 42-46, όμως ο Πάντερ απάντησε με ένα μακρινό τρίποντο και με καλάθι και φάουλ σε δυο σερί επιθέσεις (42-51). Η “Ρωσική Αρκούδα” έβγαλε αντίδραση και με σερί 4-0 μείωσε στο 49-51. Ο Μπράντον Πολ έκανε το 49-54 με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο από την γωνία, με τον Χάινς να σκοράρει ξανά για να μειώσει στους 3. Το καλάθι του Ρούμπιτ συνοδεύτηκε με την τεχνική που δόθηκε στον Πολ για διαμαρτυρία (51-56). Ο Κάιλ Χάινς σκόραρε ξανά για να κάνει το 53-56 με τον Πάντερ να ξαναφέρνει την διαφορά στους 5 (53-58). Έπειτα η ΤΣΣΚΑ πέτυχε τρίποντο με τον Βοροντσέβιτς για το 56-59. Ο Ολυμπιακός παρά την πίεση της ρωσικής ομάδας κράτησε το προβάδισμα και το επέκτεινε σε 58-64 με τον Ρούμπιτ. Οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν στους 4 με το καλάθι του Τζέιμς στο 1 λεπτό πριν την λήξη.

Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν στην 4η περίοδο, όμως ο Βεζένκοφ πέτυχε το πρώτο καλάθι στα 7’22″. Το +6 έκανε ο Πάντερ με σουτ μέσης απόστασης με τον Ιτούδη να καλεί τάιμ άουτ (62-68). Η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα σερί 4-0 για να μειώσει σε 66-68, για να απαντήσει ο Πολ με τρίποντο (66-71). Με 2’54″ να απομένουν ο Πρίντεζης σε αιφνιδιασμό πέτυχε καλάθι για το +7 του Ολυμπιακού (66-73). Η ΤΣΣΚΑ μείωσε στους 4 με τρίποντο του Χίλιαρντ για το 69-73. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα απίστευτο καλάθι και φάουλ του Πολ που έκανε το 69-76. Αντίστοιχα απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Χίλιαρντ για το 72-76. Ο Βασίλης Σπανούλης ευστόχησε σε τρίποντο με 1:09 να απομένουν για την λήξη του αγώνα και χάρις στην καλή άμυνα των ερυθρολεύκων ο Πολ έβαλε 2 βολές για το 72-81. Έπειτα ο Μάικ Τζέιμς με δυο βολές έκανε το σκορ 74-81. Οι βολές του Μάικ Τζέιμς ήταν αυτές που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ του αγώνα 79-84.

Δεκάλεπτα: 24-18, 39-43, 60-64, 79-84

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 2π., Τζέιμς 22π. (3/8 2π., 2/6 3π., 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ούχοφ, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Βόιτμαν 2π., Βορόντσεβιτς 5π. (7 ριμπάουντ), Χάκετ 2π., Χίλιαρντ 17π., Κουρμάνοφ 7π. (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάινς 19π. (9/13 2π., 1/3  βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέικερ 3π.

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 16π. (5/9 2π., 1/2 3π., 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Πολ 20π. (3/5 2π., 2/5 3π., 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόνιαρης, Σπανούλης 8π. (2/6 2π., 2/3 βολές), Τσέρι 9π. (2/3 2π., 1/4 3π., 2/4 βολές), Μιλουτίνοβ 2π. (8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2π., Πρίντεζης 11π. (5/10 2π., 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 8, Ρούμπιτ 8π. (4/7 2π., 7 ριμπάουντ)