Νίκη με buzzer beater του Χάαλαντ η Ντόρτμουντ, “καθάρισαν” Βέρντερ και Άιντραχτ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ με γκολ του Χάαλαντ στην εκπνοή της αναμέτρησης, ενώ Βέρντερ και Άιντραχτ διέσυραν τις Πάντερμπορν και Χέρτα αντίστοιχα.

Την ίδια ώρα η Ουνιόν πήρε μια σημαντική νίκη στην έδρα της Κολωνίας, ενώ Βόλφσμπουργκ και Φράιμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες για την 31η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Βόλφσμπουργκ – Φράιμπουργκ 2-2

Βόλφσμπουργκ και Φράιμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο Βολκσβάγκεν Αρένα.

Στο 14′ ο Στέφεν βρήκε πολύ ωραία τον Βέγκορστ μες στην περιοχή και εκείνος με ένα σουτ εξ επαφής έκανε το 1-0.

Στο 27′ ο Βέγκορστ έκανε το 2-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διπλασιάζοντας και τα τέρματα του, ενώ 2 λεπτά μετά, ο Γκίνζεκ μετά από μια ωραία ατομική προσπάθεια, “κρέμασε” τον τερματοφύλακα και μείωσε σε 2-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μόλις στο 46′, ο Σαλάι πήρε το ριμπάουντ κοντά στο σημείο του πέναλτι και με μια κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Αυτό το ισόπαλο αποτέλεσμα έφερε την Βόλφσμπουργκ στην 6η θέση της βαθμολογίας με 46 βαθμούς, ενώ η Φράιμπουργκ βρέθηκε στην 8η θέση με 42 βαθμούς.

Κίτρινες: Χόφλερ

Κολωνία – Ουνιόν Βερολίνου 1-2

Η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε της Κολωνίας με 1-2 στο Ράιν Ένερτζι Στάντιον.

Στο 39′ ο Τρίμελ βρήκε μια μια εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ τον Φριέντριχ και εκείνος με μια καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 68′ ο Γκέντνερ έκανε το 0-2 με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής.

Στο 90+2′ ο Κόρντοβα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ από την ασίστ του Μοντέστε και με ένα ωράιο τελείωμα μείωσε σε 1-2.

Με αυτή τη νίκη η Ουνιόν Βερολίνου βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας με 35 βαθμούς, ενώ η Κολωνία είναι 12η με τους ίδιους βαθμούς.

Κίτρινες: Χέκτορ, Σκίρι, Λέιστνερ

Πάντερμπορν – Βέρντερ Βρέμης 1-5

Η Βέρντερ Βρέμης διέσυρε την Πάντερμπορν με 1-5 στο Μπέντελερ Αρένα

Στο 20′ ο Σελασιέ με μια ωραία λόμπα βρήκε τον Κλάσεν και ο Ολλανδός με μια κεφαλιά ακριβώς έξω από την περιοχή έκανε το 0-1.

Στο 34′ ο Οσακό βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή, πήρε το ριμπάουντ και με ένα ωραίο τελείωμα έκανε 0-2. Μετά από 5 λεπτά, ο Κλάσεν με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-3.

Στο 59′ ο Έγκεσταϊν πλάσαρε εύστοχα από την μικρή περιοχή και πέτυχε το 0-4, ενώ έπειτα από 7 λεπτά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-4 με ένα κοντινό πλασέ του Σαμπίρι.

Στο 90+2′ ο Φίλκριγκ πέτυχε το 1-5 με ένα πλασέ από δύσκολη διαγώνια θέση.

Αυτή η νίκη έφερε την Βέρντερ Βρέμης στην 17η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, ενώ η Πάντερμπορν παρέμεινε στην τελευταία θέση με 20 βαθμούς.

Κίτρινες: Τζασούλα, Τζανς, Μίτσελ, Ζολίνσκι, Ρίτερ, Σαμπίρι – Αγκούστινσον, Κλάσεν, Φίλκριγκ

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-1

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη επί της Φορτούνα Ντίσλεντορφ με 0-1 στο Μαρκούρ Σπιέλ-Αρένα.

Παρόλο που οι Βεστφαλοί ήταν μέτριοι και δεν έβρισκαν τρόπο να γίνουν απειλητικοί σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, στο 90+5′ ο Ακαντζί βρήκε τον Χάαλαντ με ένα γέμισμα και ο Νορβηγός με μια άψογη κεφαλιά έκανε το 0-1 και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Με αυτή τη νίκη η Ντόρτμουντ βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 66 βαθμούς, ενώ η Φορτούνα Ντίσελντορφ είναι στην 16η θέση με 28 βαθμούς.

Κίτρινες: Γκιέσελμαν – Αζάρ, Ακαντζί, Χακίμι

Χέρτα – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-4

Η Άιντραχτ επικράτησε εμφατικά της Χέρτα με 1-4 στο Ολύμπιασταντιον.

Στο 24′ ο Πίατεκ κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή και νικώντας τον τερματοφύλακα με ένα σουτ μέσα από το δεξί δοκάρι έκανε το 1-0.

Στο 45+1′ η Χέρτα έμεινε με 10 παίκτες, με τον Μπογιάτα να αποβάλλεται βλέποντας δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα.

Στο 51′ ο Αντρέ Σίλβα βρήκε τον Ντοστ και εκείνος με μια προβολή από πολύ κοντινή απόσταση ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 62′ ο Καμάντα μετά από μια εξαιρετική ατομική ενέργεια έστρωσε στον Αντρέ Σίλβα, ο οποίος με ένα τακουνάκι από την μικρή περιοχή έκανε το 1-2. Μετά από 6 λεπτά, ο Εντικά με ένα εκλπηκτικό σουτ στην κίνηση λίγο έξω από την περιοχή έκανε το 1-3.

Στο 87′ ο Σίλβα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε έυστοχα και πέτυχε το 1-4.

Με αυτή τη νίκη η Άιντραχτ σκαρφάλωσε στην 9η θέση της βαθμολογίας με 38 βαθμούς, ενώ η Χέρτα έπεσε στην 10η θέση με 38 βαθμούς.

Κόκκινες: Μπογιάτα

Κίτρινες: Μπογιάτα, Πλάτενχαρντ – Κόστιτς, Ιλσάνκερ