Ολυμπιακός: Δεν άφησε περιθώρια στη Μπασκόνια και πήρε τη νίκη

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο ΣΕΦ τη Μπασκόνια για την 22η αγωνιστική της Euroleague, την οποία κέρδισε με 80-70. Οι Πειραιώτες έφτασαν το 9-13 στη βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, δεν κατάφερε όμως να πάρει κάποια μεγάλη διαφορά, επειδή η Μπασκόνια βρήκε λύσεις να μην αφήσει τον αγώνα να «ξεφύγει». Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους και έτσι πανηγύρισαν τη νίκη.

Για τους γηπεδούχους, εξαιρετικός ήταν ο Ρούμπιτ, οποίος πέτυχε 19 πόντους (5/7 διπ., 2/3 τρ.). Επίσης, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους (4/5 τρ.). Θετική ήταν και η πρώτη παρουσία του Οκτάβιους Έλις με τους 11 πόντους που πέτυχε. Από την άλλη, για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Στάουσκας, Σενγκέλια και Σιλντς, οι οποίοι πέτυχαν από 14 πόντους.

Οι ερυθρόλευκοι τίμησαν την μνήμη του Αντώνη Νταή, με ένα βίντεο στο cube του γηπέδου. Επίσης τίμησαν τον Άρτσιμπαλντ και φυσικά τον Κόμπι Μπράιαντ. Στο γήπεδο κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τους τρεις τους, ενώ οι δύο ομάδες έκαναν παραβάσεις των 24 και 8 δευτερολέπτων προς τιμή του super star του NBA, Κόμπι Μπράιαντ, ο οποίος έχασε ζωή του την Κυριακή, έπειτα από την πτώση του προσωπικού του ελικοπτέρου.

Το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού, ο Οκτάβιους Έλις έκανε το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα, δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία και πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος στις αρχές της τέταρτης περιόδου, τραυματίστηκε στο πόδι και στη συνέχεια αποχώρησε για τα αποδυτήρια δείχνοντας να πονάει αρκετά.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στην άμυνα και συνδυασμό με την καλή του κυκλοφορία της μπάλας, εκμεταλλεύτηκε μερικά κενά της Μπασκονία στη ρακέτα, 10-5 (4’). Ο Μιλουτίνοφ δέχθηκε την ασίστ από τον Μπόλντγουϊν και τελείωσε εύκολα με κάρφωμα για το 15-10 (6’). Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν τις αργές επιστροφές του Ολυμπιακού και μείωσαν σε 15-14 (7’). Ο Σπανούλης πέτυχε το δεύτερο του τρίποντο και έκανε το 20-16 (8’). Ο Πολονάρα ευστόχησε σουτ τριών πόντων, όμως ο Σάσα Βεζένκοφ στη συνέχεια πέτυχε δίποντο ενώ την ίδια στιγμή έγινε και φάουλ πάνω στον Μιλουτίνοφ, οποίος ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και ανέβασε το σκορ σε 25-21 (9’). Ο Κρίστον πρόλαβε τον χρόνο και τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και με τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ σε 25-24.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πέτυχε τρίποντο και ξεσήκωσε το γήπεδο, ενώ έκανε το 28-24 (11’). Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν με τόση συχνότητα και το σκορ ήταν το 30-28 (14’). Ακόμα ένα τρίποντο από τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έκανε το 35-30 (15’). Ο Σενγκέλια σκόραρε στον αιφνιδιασμό και μείωσε σε 36-35 (17’). Ο Σπανούλης πέτυχε το τέταρτο του τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους, με το σκορ του ημιχρόνου να μένει τελικά στο 43-37.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο από τον Σενγκέλια, 43-40 (21’). Ο Μιλουτίνοφ ολοκλήρωση την εξαιρετική άλει ουπ ασίστ του Βασίλη Σπανούλη και πρόσφερε θέαμα στο ΣΕΦ, 47-40 (22’). Ο Παπανικολάου εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 πόντους με εύστοχο τρίποντο από τις 45 μοίρες, 50-40 (23’).Ο Μπόλντγουϊν με ένα δυναμικό κάρφωμα έκανε το 52-43 (25’). Ο Ρούμπιτ ευστόχησε σε ελεύθερο σουτ τριών πόντων και ανέβασε τη διαφορά και πάλι σοτυς 10 πόντους, με το σκορ στο 57-47 (27’). Ο Ισπανοί ωστόσο έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν πολύ γρήγορα στους 6, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ, 57-51 (27’). Το σκορ είχε «κολλήσει» για περίπου 3 λεπτά και παρέμεινε στο 57-51 (29’). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να βρίσκεται στο 59-51.

Στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος τραυματίστηκε και φάνηκε να πονάει. Το τρίποντο του Πολ επανέφερε τη διαφορά στους 10 πόντους, 64-54 (32’). Ο Έλις πέτυχε εύκολο καλάθι έπειτα από μαγική πάσα του Ρότσεστι, 66-54 (33’). Ο Ρούμπιτ πέτυχε καλάθι και φάουλ και ανέβασε και άλλο τη διαφορά (+14), με το σκορ στο 69-55 (33’). Ο Τζάνινγκ με εύστοχο τρίποντο μείωσε στους 9 πόντους και έκανε το 71-62 (36’). Ο Ρούμπιτ με ακόμα ένα τρίποντο στον αγώνα έκανε το 74-62 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα (38’). Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε σε 80-70, έπειτα από τρίποντο του Σιλντς.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 43-37, 59-51, 80-70.