Ολυμπιακός: Νίκησε με Βεζένκοφ και παραμένει ζωντανός

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε στο ΣΕΦ τη Μπάγερν Μονάχου, για την 20η αγωνιστική της Euroleague, της οποίας επικράτησε με 89-72.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην έχουν βρει τα πατήματα τους, κάτι το οποίο μπορεί να καταλάβει κανείς από το σκορ της πρώτης περιόδου (17-14). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να απελευθερωθούν και να παίξουν όμορφο μπάσκετ στα τελευταία 15 αγωνιστικά λεπτά και με μεγάλη ευστοχία αλλά και με δυνατή άμυνα πήραν τη νίκη με 89-72.

Για τους «ερυθρόλευκους» φοβερός και πολύτιμος ήταν Ο Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους (5/6 τρ.) και «κατέβασε» 5 ριμπάουντ. Πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Τέιλορ Ρότσεστι, ο οποίος αν και δεν σκόραρε πολύ (2 π.) έκανε φοβερή δουλειά στις ασίστ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 12 τελικές πάσες. Για τους Βαβαρούς, θετικός ήταν ο Λούσιτς, καθώς σκόραρε 15 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάτι το οποίο αντικατοπτρίζεται στο 3-3 των πρώτων τριών αγωνιστικών λεπτών (3’). Οι Γερμανοί βρέθηκαν να προηγούνται με 6 πόντους διαφορά, 3-9 (6’). Ο Βασίλης Σπανούλης με ατομική προσπάθεια έφτασε μέχρι το λέι απ και μείωσε σε 8-9 (7’). Στη συνέχεια ο Τόμας με τρίποντο «έγραψε» το 8-12 (8’). Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν τις αργές επιστροφές της Μπάγερν και ισοφάρισαν σε 12-12 (8’). Ο Μπάλντγουϊν με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 17-14, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Μπάλντγουϊν πέτυχε το δεύτερο του τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους, 22-15 (11’). Οι Βαυαροί κατάφεραν να μειώσουν στους 4 πόντους, με ένα μικρό σερί 0-4, 23-19 (13’). Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έφτασε να προηγείται μέχρι και με 8 πόντους, οι Γερμανοί μείωσαν και πάλι σε 27-24 (15’). Με τρίποντο του Μπράντον Πολ, η διαφορά έφτασε στο +9 και το σκορ διαμορφώθηκε σε 35-26 (17’). Ο Ουέστις με τρίποντο μείωσε στους 5 πόντους και έκανε το σκορ 37-32, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα 4 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν άποντος, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία ανέτρεψε το σκορ σε 37-42, με ένα σερί 0-10 (24’). Ο Κόνιαρης έβαλε τέλος στο γερμανικό σερί και με τρίποντο έκανε το 40-42 (25’). Η διαφορά ανέβηκε στο +6 για τους Γερμανούς, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένοι στην επίθεση, ενώ στην άμυνα είχαν αργές επιστροφές, 43-49 (26’). Ο Πρίντεζης πέτυχε ένα δύσκολο καλάθι κάτω από τη ρακέτα και μείωσε σε 49-53 (29’). Ο Κόνιαρης με τρίποντο πλησίασε τη διαφορά στον πόντο και «έγραψε» το 52-53 (29’). Η ανατροπή ήρθε από δύο βολές του Πρίντεζη, ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά σε 54-53.

Ο Βεζένκοφ πέτυχε τρίποντο και κέρδισε φάουλ, διαμορφώνοντας το σκορ σε 60-53, έπειτα από την εύστοχη συμπληρωματική βολή (31’). Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα 12 πόντων, έπειτα από το δεύτερο τρίποντο του Βεζένκοφ και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, 68-56 (33’). Ακόμα ένα τρίποντο από τον «καυτό» Βεζένκοφ, ο οποίος έκανε το 74-61 (35’). Ο Μπαρτέλ βρήκε απάντηση με τρίποντο, 76-64 (36’). Ο Ρούμπιτ πέτυχε το δεύτερο του τρίποντο και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +17, 83-66 (38’). Ο Βεζένκοφ δεν σταμάτησε να ευστοχεί και με νέο τρίποντο έκανε το 89-69 (39’). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 89-72, έπειτα από τρίποντο του Ζίπσερ.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2 (12 ασίστ), Μπάλντουιν 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος (2 ριμπάουντ), Κόνιαρης 10 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σπανούλης 6 (1/5 τρίποντα, 1 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 6 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 20 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 10 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Ρούμπιτ 14 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ)

Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι 15 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόπονεν 8 (2), Μονρό 11 (4/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούτσιτς 15 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσίπσερ 5 (1/7 δίποντα), Μπάρτελ 5 (1), Λεσόρ, Χιούστις 5 (1), Ραντόσεβιτς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/30 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 14/19 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 13 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 14/41 δίποντα, 12/21 τρίποντα, 8/10 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη