Ολυμπιακός: Τον “πλήγωσε” ο Λο, “αναγεννήθηκε” ο Μπάλντγουϊν

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας, από την οποία και ηττήθηκε με 85-82 , για την 9η αγωνιστική της Euroleague. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» μετράνε 3-6 στη διοργάνωση.

Οι Γερμανοί παρόλο που ξεκίνησαν πιο δυνατά από τους Πειραιώτες και βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 11 πόντους, δεν κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους. Αυτό φυσικά συνέβη χάρη στην καλή και άμεση αντίδραση του Ολυμπιακού, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-44. Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι συνέχισε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να αποτρέψει το φαρμάρισμα του Λο, ο οποίος κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και τελικά η ομάδα του να κερδίσει με 85-82.

Για τους Πειραιώτες, τρομερός ήταν ο Μπάλντγουϊν (14 π., 2ριμπ., 1 ασ., 2 κλεψ.), ο οποίος φαίνεται να βρίσκει τον εαυτό του, έπειτα από τη δεύτερη ευκαιρία που το έδωσε ο προπονητής του. Για τους Γερμανούς, εξαιρετικός ήταν ο Γκρεγκ Μονρό, με τους 15 πόντους και τα 7 ριμπάουντ που είχε. Καθοριστικός ήταν ο Λο πετυχαίνοντας 19 πόντους και δίνοντας 7 ασίστ.

Οι Γερμανοί μπήκαν στον αγώνα πολύ πιο δυνατά από τους φιλοξενούμενους και γρήγορα πήραν το προβάδισμα με 13-6 (5’), έπειτα από συνεχόμενα λάθη των «ερυθρόλευκων». Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή και το σκορ στο 17-6, έπειτα από καλάθι του Γκρεγκ Μονρό ( 7’). Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα μείωαν σε 17-11, έπειτα από τη συγκέντρωση που έδειξαν σε επίθεση και άμυνα (8’). Το 1ο δεκάλεπτο έμεινε στο 23-17, έπειτα από 1/3 βολές του Μπάλντγουϊν.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν στη 2η περίοδο πιο συγκεντρωμένοι, καθώς μείωσαν σε 28-25 (12’). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ και η παρέα του δεν άφησαν τη Μπάγερν να ξεφύγει και με κάρφωμα έκανε το 35-33 (15’). Ο Μονρό ήταν το βασικό πρόβλημα του Ολυμπιακού. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, πέτυχε τρίποντο για το 39-38, ενώ στη συνέχεια κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και ευστόχησε και στις 2 βολές, 39-40 (18’). Με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Γιώργο Πρίντεζη, οι Πειραιώτες βρέθηκαν μπροστά με 41-44 (19’). Το σκορ του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Κεμζούρα να προηγείται με 1 πόντο και να καλύπτει μια διαφορά 11 πόντων, 43-44.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την σωστή αντίδραση που έβγαλαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκαν μπροστα με 45-51 (22’). Ο Μονρό ως ο «πονοκέφαλος» του Ολυμπιακού, έκανε το 49-52 (24’). Ο Μπάλντγουϊν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο προπονητής του Ολυμπιακού και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους, για το 49-57 (25’). Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα πραγματοποιώντας τρομερή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, κατάφεραν να βρεθούν στο +10 με το σκορ στο 49-59 (26’). Η Μπάγερν το μόνο που κατάφερε να κάνει στα επόμενα λεπτά ήταν να μειώσει σε 54-61 (28’). Το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά, διαμορφώθηκε σε 55-63.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Πρίντεζη, ο οποίος έκανε το 55-65 (31’). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά με το σκορ στο 60-69 (33’). Η Μπάγερν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και μείωσε σε 65-69 (34’). Πολύ όμορφη πάσα από τον Σπανούλη στον Πρίντεζη, ο οποίος σκόραρε για 2 και έκανε το 65-71 (35’). Η Μπάγερν με μικρό αλλά σημαντικό σερί 7-0, ανέτρεψε το σκορ σε 72-71 (37’). Ο Λο με 2 εύστοχες βολές έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ του Πρίντεζη έκανε το 74-72, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος πέτυχε τρίποντο, για το 77-72 (38’). Ο Μιλουτίνοφ πέτυχε καλάθι και φάουλ και μείωσε σε 77-75 (39’). Ο Λο πέτυχε ακόμα ένα κρίσιμο τρίποντο και έκανε το 80-75 (39’). Ο Μονρό άφησε τη μπάλα στο καλάθι για το 82-75, «τελειώνοντας» ουσιαστικά τον αγώνα (39’). Ο Μιλουτίνοφ με ένα tip της μπάλας σκόραρε δίποντο, για το 82-77 (39’). Το σκορ έφτασε στο 84-79, έπειτα από αλλεπάλληλα καλάθια των δύο ομάδων (39’). Ο Μπάλντγουϊν πέτυχε τρίποντο στη λήξη του αγώνα, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ σε 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15 (7/17 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος σε 29 λεπτά), Λούτσιτς 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λο 19 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολες, 7 ασίστ), Τσίπσερ 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές), Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντγουιν 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολ 3 (1/4 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1/5 σουτ, 3/3 βολες, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 14 (6/7 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ 7 (6 ριμπάουντ), Ριντ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 24/44 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 19/24 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/38 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 14/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπάγερν Μονάχου θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (22/11 στις 21:30), ενώ ο Ολυμπιακός τα ταξιδέψει στο Βερολίνο για να αντιμετωπίσει την Άλμπα (21/11 στις 21:00).