Ολυμπιακός: Τον “πρόδωσε” η αστοχία

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Ζενίτ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague, από την οποία έχασε με 68-77 στην παράταση (64-64 κ.δ).

Η Ζενίτ παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 12 πόντων, στην αρχή του αγώνα, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός καλαθιού. Καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου έπαιξε καλύτερα και κυριαρχούσε στο σκορ. Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά και να στείλει το ματς στην παράταση, όπου όμως ηττήθηκε με 68-77.

Αρνητικό για τον Ολυμπιακό ήταν το ποσοστό του στα τρίποντα (6/30,20%), κάτι το οποίο και τον «πλήγωσε» επιθετικά.

Για τους “ερυθρόλευκους” πολύ καλός ήταν ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ. Επίσης, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος πέτυχε double-double με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Από την άλλη μεριά, ο καλύτερος για τους Ρώσους ήταν ο Ποτίνκα, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους και κατέβασε 5 ριμπάουντ. Τέλος, θετικός ήταν ο Γκουστάβο Αγιόν, που πέτυχε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα κάνοντας ένα σερί 12-0 (4’), «χτυπώντας» τη Ζενίτ μέσα στη ρακέτα. Το «ερυθρόλευκο» σερί σταμάτησε από τον Πονίτκα, ο οποίος με εύστοχο σουτ δύο πόντων έκανε το 12-2 (5’). Η Ζενίτ με ένα μικρό σερί 6-0, μείωσε σε 12-6 (6’). Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν συγκεντρωμένοι, καθώς ο Ρούμπιτ με λέι απ έκανε το 17-8 (8’). Οι παίκτες του Πλάθα με ένα σερί 2-9, μείωσαν και πάλι σε 19-17 (9’). Το δεκάλεπτο τελείωσε με buzzer beater τρίποντο από τον Βλάντισλαβ και με ανατροπή για τους Ρώσους, 19-20.

Η Ζενίτ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 2-6, κάνοντας το 21-26 (12’). Οι Πειραιώτες με καλή άμυνα και ορθολογικές επιθέσεις, ανέτρεψαν τα δεδομένα και βρέθηκαν και πάλι μπροστά στο σκορ με ένα σερί 10-0, 31-26 (15’). Η Ζενίτ μείωσε γρήγορα σε 31-30 (16’). Ο Μπράντον Πολ με τρίποντο έκανε το 36-32 (19’). Η Ζενίτ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα, με το σκορ υπέρ της, 36-38.

Η ρωσική ομάδα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και διεύρυνε τη διαφορά στο +10, 38-48 (25’). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 44-48, με ένα ξέσπασμα και σερί 6-0 (26’). Οι δύο ομάδες έμειναν άποντες για περίπου δυόμιση λεπτά, μέχρι που ο Μπάλντγουιν ευστόχησε 1/2 βολές, για το 45-48 (28’). Οι Ρώσοι βρέθηκαν και πάλι στο +8, 45-53 (29’). Ο Κώστας Παπανικολάου μείωσε σε 47-53, το οποίο ήταν και το σκορ του αγώνα έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο από τον  Κέβιν Πάντερ, κάνοντας το 50-53 (31’). Έπειτα από δυόμιση λεπτά χωρίς να σκοράρει καμία ομάδα, η Ζενίτ έκανε το 50-55 (34’). Ο Αντώνης Κόνιαρης με τρίποντο μείωσε σε 53-57 (35’). Ακόμα ένα τρίποντο από τον Αντώνη Κόνιαρη, 56-59 (36’). Ο Πάντερ με 2/2 βολές μείωσε στον έναν πόντο, 58-59 (37’). Ο Χόλινς πέτυχε τρίποντο και έκανε το 58-62 (37’). Η Ζενίτ βρέθηκε μπροστά με +6, έπειτα από καλάθι του Ποτίνκα, 58-64 (38’). Ο Κέβιν Πάντερ με τρίποντο μείωσε σε 61-64 (39’). Ο Κώστας Παπανικολάου ισοφάρισε με τρίποντο, 6 δεύτερα πριν τη λήξη, 64-64 (39’). Η Ζενίτ δεν κατάφερε να σκοράρει και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση, η Ζενίτ στην αρχή προηγήθηκε με 65-70 (42’). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ μείωσε σε 67-70, όμως στη συνέχεια ο Ποτίνκα με καλάθι και φάουλ, διαμόρφωσε το σκορ σε 67-73 (44’). Η Ζενίτ ήταν πιο συγκεντρωμένη και πήρε τη νίκη με σκορ 68-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64 (κ.δ.), 68-77.