Παναθηναϊκός: Έκανε ότι ήθελε επί της Βιλερμπάν!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα της Βιλερμπάν με 100-88 στο ΟΑΚΑ, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι “Πράσινοι” είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έκαναν κυριολεκτικά ότι ήθελαν στο παρκέ και δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στους Γάλλους, να διεκδικήσουν τι από το ματς. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πιτίνο έφτασε το 13-8 και βρίσκεται στην 6η θέση.

Μεγάλη βραδιά για τους γηπεδούχους που είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμών πόντων. Κορυφαίος ο Φριντέτ με 22π (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και ο Παπαπέτρου με 21π (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ). Ατομικό ρεκόρ καριέρας έκανε ο Παπαγιάννης με τις 5 τάπες (12π.), ενώ ο Καλάθης μοίρασε 17 ασίστ (10π.). Από τους Γάλλους ξεχώρισαν ο Μαλεντόν με 19π και ο Ζαν Σαρλ με 16π.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά, δίνοντας βάση στην άμυνα του και με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη (3 τάπες στα πρώτα 6 λεπτά!), κατάφερε και χτίσει μία διαφορά, αλλά πλήρωσε τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ με τους Γάλλους να παίρνουν 4 επιθετικά! Οι “πράσινοι βρέθηκαν να προηγούνται και με +7, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (15-8). Στη συνέχεια και μόλις ο σέντερ του Παναθηναϊκού κάθισε στον πάγκο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν και βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν στο ματς, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Τριφυλλιού. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τη Βιλερμπάν να μειώνει στο καλάθι. (20-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πιτίνο πάτησε γκάζι, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και βρήκε ελεύθερους χώρους, ευστοχώντας σε αρκετά ελεύθερα σουτ τριπόντων. Στην άμυνα κατάφερε να περιορίσει τους παίκτες της Βιλερμπάν, πιέζοντας αρκετά στην περιφέρεια (5/14 τρίποντα) και ελέγχοντας τη ρακέτα. Ο Καλάθης με “μαεστρική” καθοδήγηση, δίνοντας 10(!) ασίστ στη δεύτερη περίοδο (10/14 ασίστ είχε συνολικά ο Παναθηναϊκός στο ημίχρονο) και με συμπαράστατες τους Παπαπέτρου (12π, 3/3 τρίποντα), Φριντέτ (13π.) και Παπαγιάννη (8π., 4ριμπ., 4 τάπες), έφτασαν την διαφορά στο +17 και στο 52-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι σε άμυνα και επίθεση, με την τριάδα Καλάθη, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ. Η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να περιορίσει τους “Πράσινους”, οι οποίοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα τους. Το τέλος της τρίτης περιόδου, βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 73-58 της Βιλερμπάν.

Στην τελευταία περίοδο οι Γάλλοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά από τους 23 στους 11π, περίπου 6 λεπτά από το τέλος (79-68), αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα σερί +6 πόντων, με τα δύο σερί τρίποντα των Ράις και του Φρίντετ, επανέφερε την τάξη στον αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν περιθώρια αντίδρασης στη Βιλερμπάν και μέχρι το τέλος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Μάλιστα κατάφερε να φτάσει στους 100 πόντους με τρίποντο του Μπεντίλ στην εκπνοή.

Δεκάλεπτα: 20-18, 52-35, 73-58, 100-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ράις 14 (4/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φρεντέτ 22 (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Καλάθης 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 17 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3 (1).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Τζάκσον 2 (1/5 σουτ), Τέιλορ 6 (3/8 σουτ), Τζεκίρι 6 (6 ριμπάουντ), Μαλεντόν 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Λόμαζ, Νουά 2, Ζαν Σαρλ 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιό 14 (4/4 τρίποντα), Μπακό 2, Λάιτι, Στρέιζελ 14 (2), Πέιν 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 28/46 δίποντα, 13/20 τρίποντα, 5/8 βολές, 33 ριμπάουντ (22+11), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 7 τάπες.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: 19/42 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 14/15 βολές, 31 ριμπάουντ (15+16), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.