ΠΑΟΚ: Με τον “καυτό” Σμιθ έφτασε στη δεύτερη νίκη στο BCL

Έχοντας τον εξωπραγματικό Άνταμ Σμιθ να κάνει ότι θέλει την άμυνα της Σαραγόσα, ο ΠΑΟΚ έκανε τη δεύτερη νίκη στο Basketball Champions League και πανηγύρισε άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα εντός έδρας.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, επικρατώντας της Σαραγόσα με 93-78 φτάνοντας τις δυο νίκες στον όμιλο του.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Άνταμ Σμίθ σε εξαιρετική ημέρα φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 31 πόντους ( 6/11 2π, και 5/5 3π.). Άξιοι συμπαραστάτες του Αμερικανού ήταν οι Λούις με 19 και Μπεστ με 13 πόντους.

Για την ισπανική ομάδα ξεχώρισε ο Νίκολας Μπρουσίνο με 16 πόντους, ενώ  ακολούθησε ο Ντι Τζει Σίλι με 15.

Αναλυτικά το ματς:

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 0-3 χαρις στο γκολ φάουλ του Ένις στο 9:30 του αγώνα, όμως γρήγορα ισοφάρισε με το καλάθι του Σαρικόπουλου και την μια εύστοχη βολή του Ουίγκινς. Οι Ισπανοί κρατούσαν για αρκετή ώρα το προβάδισμα με την μεγαλύτερη διαφορά να είναι το -3 παρά την στιγμιαία ισοφάριση του Ουίγκινς (7-10). Σε αυτό το σημείο ο Δικέφαλος «πάτησε» γκάζι και πήρε κεφάλι στο ματς με ένα σερί 9-0 στα μέσα της πρώτης περιόδου (16-10). Ο Αντάμ Σμιθ έκανε το 18-10 επεκτείνοντας έτσι το σερί σε 11-0 για να το διακόψει ο Ένις με λει απ (18-12). Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό εκτοξεύοντας το σκορ σε 25-14 στα 2:28. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 9 (25-16) για να ανεβάσει ξανά το προβάδισμα για την ομάδα του ο Άνταμ Σμιθ με τρίποντο (28-16). Η Σαραγόσα πίεσε για να μειώσει στα τελευταία λεπτά (28-18) όμως ξανά ο Σμιθ σκόραρε για το 30-18. Το σουτ του Μπέντσινγκ έκανε το 30-20 για να «κλείσει» η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε με τα ίδια πατήματα που είχε στο πρώτο και η Σαραγόσα μάζεψε το σκορ γρήγορα σε 30-27 στα 7:29. Μετά από 3 λεπτά αγώνα στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι με τον Μπεστ, όμως η Σαραγόσα συνέχισε να μην το «βάζει» κάτω και να πιέζει για το προβάδισμα (32-29). Τα τρίποντα του Αντάμ Σμιθ και του Ζήση Σαρικόπουλου έδωσαν μια «ανάσα» στον Δικέφαλο, αλλά η ισπανική ομάδα συνέχισε να μην αφήνει να ξεφύγουν οι Θεσσαλονικείς στο σκορ (38-35). Ξανά ο Αντάμ Σμιθ πέτυχε τρίποντο για το 41-35 και ξανά οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν το σκορ με 5-0 σερί για να το διακόψει ο Σαρικόπουλος κάνοντας το 43-40. Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει από τους Ισπανούς με το σκορ να μένει στο 43-43 για αρκετή ώρα και να πάρουν το προβάδισμα με την βολή του Μπρουσίνο για το 43-44 με 18 δευτερα να απομένουν. Ο Λούις ευστόχησε σε λει απ για το 45-44 στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα με τον Άνταμ Σμιθ να «καίει» και να σκοράρει με βολές και τρίποντο για το 49-44. Ο Ένις άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Σαρικόπουλος έκανε το 51-46. Με ένα επιμέρους σκορ 8-2 ο Σμιθ φαινόταν ασταμάτητος προβλιματίζοντας τους Ισπανούς (58-48). Η Σαραγόσα προσπάθησε να μαζευτεί την διαφορά με δυο σερί καλάθια αλλά ο Λούις με καλάθι και φάουλ «ακύρωσε» την προσπάθεια των φιλοξενούμενων 61-52. Η ισπανική ομάδα έφτασε να μειώσει μέχρι και το 63-57, όμως ο ΠΑΟΚ δεν λύγισε στην πίεση και κράτησε το προβάδισμα με τις βολές του Σμιθ από το αντιαθλητικό που δόθηκε (66-58). Στο τρίποντο του Σίλι απάντησε αμέσως ο Λούις με σουτ μέσης απόστασης για το 68-61. Οι βολές του Λούις και το τρίποντο του Μπεστ επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να μπει στην 4η περίοδο στο +12 (73-61).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε πρώτη η Σαραγόσα με το κάρφωμα του Χλίασον για να απαντήσει ο Τσόχλας για το 75-63. Οι Ισπανοί μείωσαν στους 10 με κάρφωμα του Μπρουσίνο και ανάγκασαν τον Κώστα Χαραλαμπίδη σε time out (75-65). Οι 5 σερί πόντοι από τον Άνταμ Σμίθ έδωσαν «αέρα» 15 πόντων στον Δικέφαλο αλλά η ισπανική ομάδα έτρεξε ένα σερί 7-0 για το 80-72. Μετά το ταιμ αουτ η Σαραγόσα ξανά μείωσε, αυτή την φορά στους 6, όμως ο Σμιθ με σουτ υπό πίεση έκανε το 82-74. Ο Χούστιζ κάρφωσε για το 82-76 για να απαντήσει με κάρφωμα ο Ουίγκινς για το 84-76. Ο Μπεστ με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 91-76 και με λει απ ο Σίλι έκανε το 91-78. Το τελικό σκορ (93-78) έγραψε ο Μπεστ με καλάθι στα 3 δεύτερα.

Δεκάλεπτα: 30-20, 45-44, 73-61, 93-78

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καρράς, Λούις 19 (7/9 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Σμιθ 31 (5/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/4 βολές), Εγκεκέζε 8 (2), Νόουλς 1, Σαρικόπουλος 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σχίζας, Τσόχλας 2, Γουίγκινς 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

Σαραγόσα (Φιζάκ): Μπαρέιρο 1, Μπέντσινγκ 13 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπρουσίνο 16 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Ένις 11 (5/6 δίποντα), Σίλι 15 (1), Αλοσέν, Χλίνασον 8, Χούστιζ 12 (6/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ράντοβιτς, Σαν Μιγέλ 2