ΠΑΟΚ: Τον “εκτέλεσε” ο Χόλστον στο τελευταίο λεπτό

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κερδίσει το κρίσιμο ματς κόντρα στη Ντιζόν και πιθανότατα αποχαιρετά το BCL.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα απο την γαλλική Ντιζόν στο PAOK Sports Arena με 77-84 για την 11η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι Θεσσαλονικείς δεν τα κατάφεραν και “έπεσαν” στο 4-7 στην σεζόν, ενώ η Ντιζόν ανέβηκε στην πρώτη θέση και το 8-3.

Για τους γηπεδούχους κορυφαίοι ήταν οι Άνταμ Σμίθ με 17 πόντους και Αντουάν Γουίγκινς με 15. Απο 10 είχαν οι Σόρτερ και Μπράουν.

Για την γαλλική ομάδα ξεχώρισαν οι Σασάνγκ και Ούλμερ με 15 πόντους έκαστος, ενώ ακολούθησε ο Σουλαιμόν με 12.

Αναλυτικά το ματς:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το ματς με 5-0 χαρις στα καλάθια των Σμιθ και Γουίγκινς, με τον Ούλμερ να μειώνει στο 5-3. Η Ντιζόν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Ούλμερ όμως ο Γουίγκινς σκόραρε για το 10-8. Ο Σαζάνγκ πήρε το προβάδισμα προσωρινά για την γαλλική ομάδα, με τον Σαρικόπουλο να δίνει ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (12-11). Μετά από αρκετές ισοφαρίσεις ο ΠΑΟΚ κατάφερε να χτίσει μια διαφορά των 5 πόντων (20-15). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά με τα καλάθια των Λελούπ και Σόλομον για το 22-21.

Παρά την πίεση των Γάλλων ο ΠΑΟΚ κρατούσε το προβάδισμα με τα καλάθια των Σόρτερ και Μπράουν να ανεβάζουν την διαφορά στους 5 (28-23). Ξανά όμως η Ντιζόν κατάφερε να μειώσει στον πόντο με το τρίποντο του Σόλομον (29-28). Η πίεση των Γάλλων απέδωσε με το κάρφωμα του Σόλομον να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του και τον Λούμ να κάνει το 31-34. Ο Άνταμ Σμιθ ισοφάρισε στιγμιαία όμως ο Λουμ σκόραρε για το 34-36. Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν αρκετές φορές καλάθια με τον Σασάνγκ να σκοράρει δυο σερί φορές για το προβάδισμα και την διαφορά των 4 για την γαλλική ομάδα (38-42). Το τρίποντο του Σμιθ έριξε την διαφορά στον 1 πόντο όμως ο Σασάνγκ ξανά ευστόχησε σε λει απ για το 41-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντιζόν έτρεξε ένα σερί 8-0 για να κάνει το σκορ 41-52. Ο Ούλμερ με δυο σερί καλάθια έκανε το 41-56 και το
σερί της Ντιζόν 0-12 με τον Άνταμ Σμιθ να σκοράρει μετά από 4:30 λεπτά της περιόδου τους πρώτους πόντους για τον ΠΑΟΚ στην περίοδο (44-56). Ο Γουίγκινς μείωσε στους 10 προσωρινά με τον Σασάνγκ να ανεβάζει ξανά τον δείκτη του σκορ στο 46-58. Ο ΠΑΟΚ έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 με το τρίποντο του Τσόχλα για το 53-60. Το σερί του ΠΑΟΚ διευρύνθηκε (10-0) με το καλάθι του Σόρτερ να φέρνει το ματς στα ίσα λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του δεκαλέπτου (60-60).

Το σερί του ΠΑΟΚ έσπασε με την Ντιζόν να βρίσκει καλάθι, όμως ο Σμιθ σκόραρε για την εκ νέου ισοφάριση (62-62). Ξανά ο Σμιθ με βολές αυτή την φορά έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους για το 65-64. Ο Σόρτερ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς με την Ντιζόν να απαντάει με τον Ούλμερ (68-70). Ο Μπράουν με 7 προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 75-73. Ο Ούλμερ με γκολ φάουλ έκανε το 75-76, με τον Γουίγκινς να απαντάει για το 77-76. Η Ντιζόν πήρε ξανά προβάδισμα με τον Σουλαϊμόν να ευστοχεί από τα 6,75 για το 77-79. Ο Χόλστον με 5 προσωπικούς πόντους στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το τελικό 77-84.

Δεκάλεπτα: 22-21, 41-44, 60-60, 77-84

ΠΑΟΚ: (Χαραλαμπίδης): Μπράουν 10 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 2 λάθη), Σαρικόπουλος 4 (9 ριμπάουντ), Σόρτερ 10 (4/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 17 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές), Γουίγκινς 15 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπεστ 3 (1), Καραμανώλης, Νόουλς 4, Μαργαρίτης 1, Σχίζας 4, Τσόχλας 9 (3/4 τρίποντα)

Ντιζόν: (Λενάμ): Χόλστον 8 (3/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λελούπ 3 (1), Σόλομον 10 (2), Σουλάιμον 12 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ούλμερ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σασάνγκ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Ζουλιέν 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κουλβιέτις 6 (2), Λουμ 6