Περιστέρι: “Έκλεψε” το ροζ φύλλο με τρομερό Χάτσερ

Το Περιστέρι επικράτησε με 65-73 της Μόρναρ εκτός έδρας, για τον 5ο αγώνα της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, φτάνοντας έτσι στο 3-2.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ήταν κατώτεροι των γηπεδούχων, με βασικό αρνητικό χαρακτηριστικό την αστοχία, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ο Χάτσερ όμως έδειξε μέταλλο νικητή και με δικό του επιθετικό κρεσέντo, οι Περιστεριώτες με σερί 16-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Χάτσερ, ο οποίος μίλησε στο τέλος του αγώνα και με 23 πόντους που πέτυχε βοήθησε την ομάδα του να πάρει την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση. Πολύ σημαντική ήταν και η συμβολή του Κίνγκσλεϊ Μόουζες, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 13 πόντους και 11 ριμάουντ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πούλεν με τους 16 πόντους που πέτυχε.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και το σκορ ήταν στο 5-5 έπειτα από τρία αγωνιστικά λεπτά (3’). Ο αγώνας κύλησε με το σκορ να είναι σε επίπεδα ντέρμπι, καθώς υπήρχαν συνεχόμενες εναλλαγές, 12-11 (6’). Η Μόρναρ πήρε προβάδισμα 3 πόντων κάνοντας το 16-13 (7’). Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους 6 και το σκορ στο 21-15 (9’). Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου μετατράπηκε σε 21-17, έπειτα από λέι απ του Ξανθόπουλου.

Ο Γουόλερ πέτυχε τρίποντο, για το 27-21, ενώ στη συνέχεια ο Μόουζες απάντησε με δικό του τρίποντο και μείωσε σε 27-24 (13’). Ο Μπέγκιτς με όμορφη κίνηση τελείωσε με δίποντο και έκανε το 31-24 (14’). Η Μόρναρ ανέβασε ρυθμό και ανέβασε μαζί και τη διαφορά στο +13, με το σκορ στο 37-24 (16’). Ο Μορέιρα με ένα εύκολο κάρφωμα κατάφερε να μειώσει σε 40-31 (19’). Οι Περιστεριώτες έπαιξαν καλή άμυνα και μείωσαν κι άλλο, με το σκορ του ημιχρόνου να μετατρέπεται σε 40-33.

Το Περιστέρι ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 2-4 και μείωσε σε 42-37 (23’). Ο Μορέιρα συνέχισε να είναι καλός και με ένα δύσκολο καλάθι έκανε το 45-41 (25’). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, με το σκορ να αλλάζει σε 45-43 έπειτα από δυόμιση αγωνιστικά λεπτά (28’). Η Μόρναρ βρήκε λύσεις στην επίθεση και με ένα μικρό σερί 6-0, «ανέβασε» το σκορ στο 51-43 (29’). Ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ με τρίποντο στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου μετέτρεψε το σκορ σε 51-46.

Η Μόρναρ δεν δέχτηκε να αφήσει τον ρόλο του «οδηγού» στον αγώνα και διατήρησε τη διαφορά με το σκορ στο 55-50 (32’). Οι γηπεδούχοι διεύρυναν τη διαφορά στους 9 και το σκορ σε 61-52 (36’). Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έβγαλαν αντίδραση και με μπροστάρη τον Χάτσερ είχαν σερί 7-0 και η διαφορά μειώθηκε στους 2 πόντους, 61-59 (37’). Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να προηγηθούν, με τον Χάτσερ να διευρύνει το σερί σε 16-0 και το σκορ στο 61-68 (38’). Ο Ξανθόπουλος με ψυχραιμία πέτυχε 2/2 ελεύθερες βολές, για το 65-71 (39’). Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 65-73.

Ατομικά στατιστικά

ΜΟΡΝΑΡ ΜΠΑΡ: Μπιέλιτσα 5 (0/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάρκοτα 8 (2), Νίνταμ 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 5 λάθη), Πούλεν 16 (3), Γουόλερ 8 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπέγκιτς 7 (6 ριμπάουντ), Λούκοβιτς 8, Ράλεϊ – Ρος, Σέχοβιτς 2, Βράνιες 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Γκρέι 5 (1/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χάτσερ 23 (4/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/11 βολές), Μόουζες 13 (3/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 2, Ξανθόπουλος 7, Αγραβάνης, Μπλέικ 7, Καράμπελας, Μορέιρα 10 (5/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σκορδίλης 2, Σμιθ 4.
Ομαδικά στατιστικά
ΜΟΡΝΑΡ ΜΠΑΡ: 12/29 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 35 ριμπάουντ (26+9), 13 ασίστ, 21 λάθη, 6 κλεψίματα.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: 19/39 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 17/22 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 16 ασίστ, 17 λάθη, 12 κλεψίματα, 2 τάπες.