Σημαντική ισοπαλία για την Εθνική Γυναικών!

Μεγάλος βαθμός για την Εθνική Ελλάδας Γυναικών, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 κόντρα στην Ιρλανδία στο γήπεδο του Πανιωνίου, στον τρίτο της αγώνα για την προκριματική φάση του Euro 2021.

Σκόρερ για την Ελλάδα η Αναστασία Σπυριδωνίδου στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ για την Ιρλανδία σκόρερε η Άμπερ Μπάρετ στο 13’.

Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Αντώνη Πριόνα, που πλέον φτάνει στους 4 βαθμούς και θέτει βάσεις για μια καλή έκβαση στον όμιλο.

Αυτή η ισοπαλία, αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα αν αναλογιστεί κανείς ότι η Ιρλανδία βρίσκεται στην 32η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, 34 θέσεις δηλαδή πάνω από τη χώρα μας, ενώ πολλές παίκτριες της αντίπαλης ομάδας είναι επαγγελματίες. Και δίχως άλλο είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα για αυτή την ομάδα και ενδεχομένως η αρχή για να καταφέρει κάτι μεγάλο, καθώς και το ταλέντο υπάρχει και σωστή δουλειά γίνεται.

Το ματς:

Σε σχηματισμό 3-4-3 παρέταξε ο Αντώνης Πριόνας την ομάδα, με τις Γκάτσου-Σιδηρά-Χατζηγιαννίδου στο κέντρο της άμυνας, Κυδωνάκη και Κυνοσίδου στα πλάγια, Κακαμπούκη, Μάρκου στον άξονα, τις Μωραΐτου, Κοκοβιάδου εξτρέμ, με τη Χατζηνικολάου στην κορυφή της επίθεσης. Από την άλλη, η Ιρλανδία παρατάχθηκε με 4-3-3.

Η Ελληνική ομάδα προσπάθησε να βρει χώρους και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ωστόσο οι Ιρλανδές ήταν πιο αποτελεσματικές και στο 13ο λεπτό έφτασαν στο γκολ.

Στη συνέχεια, οι παίκτριες του Αντώνη Πριόνα ισορρόπησαν το παιχνίδι, έκαναν φάσεις, κυρίως από τα πλάγια, για να φτάσουν στην ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στο 3ο λεπτό, η ΜακΚέιμπ εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να αποκρούεται από την Κυνωσίδου.

Δύο λεπτά μετά, η Σιδηρά γέμισε με φάουλ, με την Χούριαν να μπλοκάρει προ της Μαρκου.

Στο 13ο λεπτό, μετά από βαθιά μπαλιά της ΜακΚέιμπ, η Μπάρετ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε την Παπακωνσταντίνου για το 0-1.

Η Ελλάδα στη συνέχεια θέλησε να βρει χώρους και να πιέσει.

Στο 25’ μετά από γέμισμα, η Κιέραν δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα.

Στο 38’ η Μωραΐτου βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στα πόδια των αμυντικών.

Στο 41’ μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στην Κάλντγουελ, έκανε ένα πλασέ το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 43’ η Κοκοβιάδου μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και προσποίηση, σούταρε από δεξιά, με την τερατοφύλακα να αποκρούει.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Φάεϊ σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά το σουτ ήταν άστοχο.

Στο 50’ η Ο’Σάλιβαν μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με την Παπακωνσταντίνου να κάνει μια εκπληκτική επέμβαση.

Στο 59’ η Μπάρετ βγήκε μόνη της από δεξιά, σούταρε, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το τέρμα.

Από το 60ο λεπτό, όταν πέρασε στο ματς η Βεατρίκη Σαρρή, η ελληνική ομάδα βρήκε πατήματα επιθετικά, μιας και η παίκτρια της Σέφιλντ έδωσε λύσεις τόσο από τον άξονα όσο και από τα πλάγια.

Στα επόμενα δύο λεπτά, Σαρρή και Κοκοβιάδου έκαναν σέντρες από τα πλάγια, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά κάποια παίκτρια.

Στο 65’ η Σαρρή εκτέλεσε κόρνερ, ωστόσο η Κακαμπούκη με κεφαλιά και η Σιδηρά με σουτ δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

Στο 79’ η Μωραΐτου, μετά από γύρισμα της Χατζηγιαννίδου, έκανε ένα μακρινό πλασέ με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 87’ η Σαρρή έβγαλε μπροστά στην Κοκοβιάδου, εκείνη κατέβασε ωραία τη μπάλα, ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφάιντ.

Στο 92’ η Σαρρή έκανε πολύ ωραίο σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Και ένα λεπτό μετά, ήρθε η ισοφάριση. Η Κοκοβιάδου έκανε σέντρα από αριστερά, η Μάρκου έπιασε κεφαλιά με την μπάλα να στρώνεται στη Σπυριδωνίδου, η οποία με υποδειγματικό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα της Χούριχαν για το 1-1!

Ελλάδα (Αντώνης Πριόνας): Παπακωνσταντίνου, Γκάτσου, Σιδηρά, Χατζηγιαννίδου, Κυδωνάκη (60’ Σαρρή), Κυνοσίδου, Κακαμπούκη (70’ Καλδαρίδου), Μάρκου, Μωραΐτου (83’ Σπυριδωνίδου), Κοκοβιάδου, Χατζηνικολάου.

Ιρλανδία (Βέρα Πάου): Χούριχαν, Ράσελ (46’ Κίναν), ΜακΚέιμπ, Κιν, Κάλντγουελ, Κιέραν, Φάεϊ, Φιν, Ο’Σάλιβαν, Γουέλαν, Μπάρετ (83’ Ρος)

Στα μέχρι τώρα παιχνίδια του 9ου προκριματικού ομίλου, η Ελλάδα έχει 4 βαθμούς και μετρά 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 1 ήττα.

Αντίστοιχα, η Ιρλανδία έχει στα δικά της 3 παιχνίδια, 2 νίκες και 1 ισοπαλία.