Φοβερός Ράις και νικητής ο Παναθηναϊκός σε ένα φανταστικό παιχνίδι

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε τη νίκη με 99-93 στην παράταση επί του Ολυμπιακού για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα εξαιρετικό μπασκετικό θέαμα, με τους «πράσινους» ωστόσο να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες και έχοντας έναν Ράις σε μεγάλη μέρα νίκησαν τον αιώνιο αντίπαλό τους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ήταν φυσικά ο Ταϊρίς Ράις με 41 πόντους. Από την άλλη, για τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισαν ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους, ο Μπράντον Πολ με 17 και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 14 και 10 ριμπάουντ.

Με τους Παπαγιάννη, Τόμας, Παπαπέτρου, Φριντέτ και Καλάθη ξενίνησε ο Παναθηναϊκός, ενώ με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Κόνιαρηο Ολυμπιακός. Με επιθέσεις μέσα από τη ρακέτα άρχισαν και οι δύο ομάδες, χωρίς να δείχνουν διάθεση να επιτρέψουν σουτ από την περιφέρεια και τους «ερυθρόλευκους» να είχαν ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι τα μισά με 10-13. Εκεί, μπήκε στο παρκέ ο Παπαπέτρου, με τους «πράσινους» να εκμεταλλεύονται τα επιθετικά τους ριμπάουντ και να παίρνουν το προβάδισμα με 14-13. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πολύ σφιχτό, με τους δύο «αιώνιους» να είχαν συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά φάουλ, να σκοράρουν κυρίως με βολές και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 18-17.

Με τον Ράις να εκμεταλλεύεται τα αργά πόδια του Ρούμπιτ στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το προβάδισμά του και στην αρχή της δεύτερης περιόδου με 23-19. Με τρίποντο και φάουλ του Πολ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23, αλλά ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε το ίδιο «ζεστός» για τους «πράσινους» και εκείνοι πήγαν στο +7  και το 30-23, στο 12’. Ο Σπανούλης έκοψε προσωρινά το σερί των γηπεδούχων, με το νέο τρίποντο του Ράις να πηγαίνει τη διαφορά στο +8 με 33-25. Στη συνέχεια, ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» συμμάζεψε την κατάσταση και έφερε το ντέρμπι στον πόντο με 33-32, με τον Μήτογλου όμως να κάνει «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ και να στέλνει ξανά τη διαφορά στο +7 (43-36), για τους γηπεδούχους. Ένα τρίποντο του Κόνιαρη ήταν η αντίδραση από τον Ολυμπιακό, με τον πολύ «καυτό» Ράις να μιλά τελευταίος στο πρώτο ημίχρονο, στέλνοντας τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με το +7 με 46-39.

Με πολύ καλές άμυνες και τον Τόμας πολύ ορεξάτο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, στέλνοντας τη διαφορά στο +11 με 50-39, με το τρίποντο και φάουλ του Φριντέτ να την στέλνει στο +13, 54-41, στο 23’. Εκεί, ο Ολυμπιακός έσφιξε αμυντικά και αξιοποιώντας τον Μιλουτίνοφ στη ρακέτα μείωσε προσωρινά σε 54-45, με τους Τόμας και Παπαπέτρου να ανεβάζουν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με 61-51, μέχρι το 27’. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Ριντ, ο οποίος πέρασε πρώτη φορά στο παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ και με δικά του καλάθια μείωσε σε 61-56, με τις καλές άμυνες του Μπόλντγουιν και το σκοράρισμά του, η ομάδα του Πειραιά ολοκλήρωσε με63-61, στην τρίτη περίοδο.

Με τρίποντο του Πολ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 63-64 στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου. Εκεί, ο Ράις πήρε μπρος ξανά και με δύο απανωτά τρίποντά του ο Παναθηναϊκός πήγε στο +5 με 69-64, ενώ συνεχίζοντας να το βλέπει σαν… βαρέλι το καλάθι, η διαφορά πήγε στο +8 με 74-66, στο 33’. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βγάλουν εκτός τον Αμερικανό και με τα μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75μ. των Σπανούλη και Πολ, πήραν το προβάδισμα με 78-81, στο 36’. Ακολούθησαν τρίποντα των Ράις και Πολ, με την ομάδα του Πειραιά να ήταν μπροστά με 81-84, με τον Καλάθη να απαντά για την ισοφάριση σε 84-84, στο 38’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες σκόραραν με βολές με τους «ερυθρόλευκους» να ήταν μπροστά με 84-86 και τον Παπαγιάννη να ισοφαρίζει σε 86-86, στα 3,4’’. Στην τελευταία επίθεση, οι παίκτες του Κεμζούρα έκαναν το λάθος και έτσι το ντέρμπι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τρίποντο του Ράις άρχισε το έξτρα πεντάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα 5-0 για το δικό του προβάδισμα και το 89-91. Ωστόσο, ακολούθησαν διαδοχικά άστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ. των «ερυθρόλευκων» με τον Ράις από την άλλη να συνεχίζει το… βιολί του και να πηγαίνει τον Παναθηναϊκό στο +5 με 96-91, στο 1:43’’ για τη λήξη. Το επόμενο λεπτό, κανείς από τους δύο δεν σκόραρε, με τον Παπανικολάου να μειώνει σε 96-93, στα 20’’. Στη συνέχεια, ο Παπαγιάννης έκανε 1/2 από τη γραμμή και το 97-93), ενώ έβγαλε την άμυνα στον Σπανούλη και ο Τόμας με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 99-93.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86 κ.α., 99-93 παρ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 13 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράις 41(5/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/7 βολές), Παπαγιάννης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φρεντέτ 7 (0/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 14 (6/11 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μήτογλου 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντουιν 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πολ 17 (5/8 τρίποντα, 2/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 7 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 7 (2/8 δίποντα), Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4 (2/3 δίποντα).