Πρώτο τρίποντο για τον Παναιτωλικό

Στο βροχερό Αγρίνιο ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 2-0 κόντρα στον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σουπερ Λιγκ.

Στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ προσπάθησε στο 22’’ να αιφνιδιάσει τον Κνετ ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα. Ο Παναιτωλικός απάντησε στο 10’ με την άστοχη κεφαλιά του Μπαΐροβιτς, μετά από σέντρα του Ντίαζ.  Σε ένα δύσκολο τερέν από την πολύ βροχή, αμφότερες οι ομάδες δυσκολεύονταν  να κυκλοφορήσουν την μπάλα ωστόσο προσπαθούσαν να παίξουν ποδόσφαιρο. Στο 19’ Μπαΐροβιτς βγήκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο διαιτητής έδωσε ανύπαρκτο φάουλ στον αμυντικό του ΟΦΗ από τον επιθετικό των Αγρινιωτών.

Οι Κρητικοί που είχαν την κατοχή της μπάλας προσπάθησαν να απειλήσουν τον Κνετ στο 33’ με τον Τσιλιανίδη, αλλά η πάσα του κόπηκε από την άμυνα του Παναιτωλικού. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός έκανε την πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Σωτήριου με το μακρινό σουτ από τον Μιμίτο στο 46΄. Στο 53’ ο ΟΦΗ απάντησε με το σουτ τους Στάικου.

Όσο περνούσαν τα λεπτά και οι δυο ομάδες ήθελαν το γκολ στο 55’ ο Μπαΐροβιτς σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγα λεπτά μετά ο ΟΦΗ απάντησε με το δοκάρι του Τσιλιανίδη . Στο 67’ ο Σανιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σωτηρίου, στο 69’ από κοντά ο Γιοβάνοβιτς  από πλεονεκτική θέση αστόχησε. Κατά την διάρκεια του αγώνα ο Παναιτωλικός έδειχνε θέληση για το γκολ.

Στο 77’ ο Μπαΐροβιτς  με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντουάρτε, μετά από την πάσα του Μπαΐροβιτς. Στην συνέχεια ο Μπαΐροβιτς ανετράπη μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ από τον Νάστο, ο διαιτητής  καταλόγισε πέναλτι , ο Βοσνιοσουηδός επιθετικός ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 2-0. Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε με το Παναιτωλικό να ξεκολλάει από την τελευταία θέση παίρνοντας βαθιά ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός : Κνετ, Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Σιέστεντ, Μαρσιάλ, Ταχάρ, Λιάβας, Μιμίτο (87′ Μαλής), Αριγίμπι (74′ Ντουάρτε), Ντίας, Μπαΐροβιτς (86′ Ντάλσιο).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Μπράουν, Σακόρ (90’+1′ Νοικοκυράκης), Νάστος, Στάικος, Τσιλιανίδης, Φερέιρα (59′ Φιγκερέιδο), Μάνος (90’+1′ Σουρνάκης).