Σπουδαίο τρίποντο για την Έβερτον,κοντά στην Ευρώπη

Στην αυλαία της  26ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Έβερτον πήρε την νίκη με 3-1 από  την Κρίσταλ Πάλας στο «Γκούντισον Παρκ». Αυτό το τρίποντο έφερε τα «ζαχαρωτά» ακόμα  πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Το πρώτο μέρος η Έβερτον είχε την κατοχή της μπάλας και αρκετές μάχες στη μεσαία γραμμή. Τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν  με το ωραίο σουτ του Μπερνάρντ στο 18’, έπειτα από την ασίστ του Γουόλκοτ, ο οποίος τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Σιτιμπέ στο 26’.

Στην συνέχεια του αγώνα η Κρίσταλ ισορρόπησε την κατάσταση, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι  είχαν ένα δοκάρι στο 12′, από το σουτ του Πάτρικ Φαν Άρνολντ.  Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η ομάδα του Χόντζσον μπήκε βελτιωμένη έχοντας ανεβάσει τα ποσοστά κατοχής της μπάλας. Φέρνοντας το ματς στα ίσια με δράστη τον Μπεντεκέ στο 51’.

Ωστόσο η χαρά των «αετών» κράτησε μόλις οχτώ λεπτά καθως ο εξαιρετικός Ριτσάρλισον διεύρυνε το δείκτη του σκορ σε 2-1. Την συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν λιγότερο ποσοστό την μπάλα, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν πιο ουσιαστικό ρόλο στην αναμέτρηση.

Το τελικό 3-1 το σημείωσε ο Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν στο 88’ δίνοντας στην ομάδα του την ώθηση  για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο.