«Γκέλα» στο Μπαλαΐδος από την Μπαρτσελόνα

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Θέλτα, ενώ άνετα επικράτησε η Μπιλμπάο επί της Μαγιόρκα.

Για την 32η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η Μπαρτσελόνα  μοιράστηκε το βαθμό της ισοπαλίας με την Θέλτα στο Μπαλαΐδος 2-2. Οι Καταλανοί έμειναν στον έναν βαθμό από την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αγωνίζεται αύριο (27/6) με την Εσπανιόλ. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 3-1 επί της Μαγιόρκα σπρώχνοντας τους νησιώτες στην Β’ κατηγορία.

Θέλτα -Μπαρτσελόνα 2-2

Στο πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα είχε τα ηνία του αγώνα κόντρα στην προσεκτική Θέλτα. Η ομάδα του Σετιέν έκανε την πρώτη της επίσκεψη στο 3’ με τον Φατί, όμως κόπηκε πριν σουτάρει από τον Αιντού. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Μπαρτσελόνα είχε καλή  κυκλοφορία και έφταναν  άνετα στην εστία του Μπλάνκο. Με την συμπλήρωση 20’ ο Σουάρες άνοιξε το σκορ με την εύστοχη κεφαλιά ύστερα από το εύστοχο φάουλ του Μέσι. Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τους Άσπας και Μέντεθ στο 22’ και 24’, η μπάλα όμως δεν τους έκανε το χατίρι. Προς το τέλος του ημιχρόνου η Μπάρτσα είχε το γκάζι πατημένο για το δεύτερο γκολ και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Βιντάλ (33’),Φατί(36’),Σουαρεζ (36΄) και Μέσι στο 40’. Το 0-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Μπλαουγκράνα  δέχτηκαν στο 50’ την ισοφάριση με δράστη τον Σμολόφ,ο Ρώσος άσος έβαλε τα δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, που ναι μεν έχει την κατοχή και την υπεροχή, ωστόσο όσο περνούσε  η ώρα άρχιζε να αγχώνεται. Όμως ο Σουάρες στο 67’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα κάνοντας το 2-1 με την Θέλτα. Μετά το γκολ Θελτα έδειξε ότι δεν φοβάται την Μπάρτσα και απείλησε στο 80’ με τον Νολίτο, όμως ο Τερ Στεγκεν ήταν σε ετοιμότητα . Στο 88’ η ομάδα της Γαλικίας ισοφαρίζει σε 2-2 με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άσπας. Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Θέλτα να βάζει μεγάλο εμπόδιο στην Μπαρτσελόνα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αθλέτικ Μπιλμπάο- Μαγιόρκα 3-1

Νωρίτερα η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 3-1 επί της Μαγιόρκα στο «Σαν Μαμές» με τους γηπεδούχους να παραμένουν δυνατά στην μάχη των ευρωπαϊκών εισιτηρίων, ενώ οι νησιώτες πλησίασαν ακόμη περισσότερο προς την δεύτερη κατηγορία.

Οι βάσκοι  προηγήθηκαν πριν από το ημίωρο με 2-0 με το πέναλτι του Ραουλ Γκαρθια στο 16’. Λίγα λεπτά αργότερα  ο Οϊχάν Σανθέτ 24’ διεύρυνε τα τέρματα της ομάδας του ,το γκολ του Σανθέτ είναι ιστορικό, αφού είναι το πρώτο που σημειώνει για την Αθλέτικ παίκτης που γεννήθηκε από το 2000 και μετά. Οι φιλοξενούμενοι που μείωσαν σε 2-1 στο 70’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπούντιμιρ. Στις καθυστερήσεις  ο Ασιέρ Βιγιαλίμπρε εκανε το τελικό 3-1.