“Έσωσε” στο τέλος τον βαθμό ο Παναιτωλικός

Για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός γλύτωσε την ήττα στις καθυστερήσεις χάρις το γκολ του νεοαποκτηθέντα Ντάουντα δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 κόντρα στην Λαμία.

Οι Αγρινιώτες πήραν “χρυσό” βαθμό στη μάχη της σωτηρίας και έφτασε τους 9β., αφήνοντας τον Πανιώνιο στην τελευταία θέση, τρεις βαθμούς πίσω του.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε αρκετά δυναμικά έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων από την νωχελική Λαμία. Τα καναρίνια έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 2’ με το δοκάρι του Άλβαρεζ.

Στο 10’ Άλβαρες και Τζανακάκης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Θεοδωρόπουλο.  Στο 12’ οι φιλοξενούμενοι  απάντησαν με το σουτ Σάλιακα ο Κνετ ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 15’ ο Σκόνδρας παραλίγο να κάνει το λάθος από την σέντρα του Ρόσα όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα οι Ρόσα και Άλβαρες δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Θεοδωρόπουλο ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα.  Στο 23’ ο Σάλιακας γύρισε επικίνδυνα όμως ο Κνετ έσωσε την ομάδα του.

Προς το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Άκη Μάντζιου έδειξε ότι έχει σφυγμό παγώνοντας το Αγρίνιο κάνοντας το 0-1 με δράστη τον Μπεχαράνο στο 43’, σκορ με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Λαμία μπήκε βελτιωμένη η ομάδα του Μάκη Χάβου είχε την κατοχή, κυκλοφορούσε την μπάλα χωρίς αποτέλεσμα, διότι οι Φθιώτες είχαν κλείσει τους χώρους.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεζαν για το γκολ στο 64’ ο Άλβαρες δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια. Στο 71’ Βασιλόγιαννης δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Αυστριακού τερματοφύλακα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ταχάρ προσπάθησε να απαντήσει αλλά το σουτ έπεσε πάνω στα σώματα. Στο 80’ το σουτ του Άλβαρες σταμάτησε στα σώματα.

Στην συνέχεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι διαχειρίζονταν το υπέρ τους αποτέλεσμα παρόλο που δέχονταν συνεχής πίεση από τον «τίτορμο»

Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής έδειξε πέναλτι στην ανατροπή του Ντάουντα στην μεγάλη περιοχή, ο Νιγηριανός ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα. Το 1-1 ήταν το σκορ του αγώνα με το Παναιτωλικό να ανασαίνει .

Κίτρινες: Τζανακάκης, Κέβιν – Μπεχαράνο

Παναιτωλικός: Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Ρόσα, Μπαΐροβιτς (Ντάουντα 72’),Ντάλσιο (Ντουάρτε 59’) ,Ντιας,Άλβαρες,Κέβιν,Τζανακάκης (Ταχάρ  56’) ,Τσιγγάρας,Σίεστεντ

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Αντετζο, Πλιάτσικας, Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (Βύντρα 92’), Δημούτσος (Σασί 93), Σκόνδρας, Σκαρντοβέλι, Σάλιακας (Βασιλόγιαννης 69’) ,Ασίγκμπα