Ήταν η μέρα των φιλοξενούμενων στην Μπουντεσλίγκα

Η έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα τελείωσε σήμερα με δύο αναμετρήσεις.

Το μεσημέρι η Φορτούνα Ντίσελντορφ ηττήθηκε από την Ντούισμπουργκ με 1-2. Παρότι η Φορτούνα προηγήθηκε στο σκορ με τον Χένινγκς στο 42′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Αρχικά με τον Σμιντ στο 45′ και έπειτα με τον Βάλντσμιντ στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης(81′).

Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Χέρτα επικράτησε στην έδρα της Κολωνίας με το βαρύ σκορ 0-4. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους χτίστηκαν οι Ντίλροσουν(42′), Ιμπίσεβιτς(58′, 62′) και Μπογιά τα(83′). Η ομάδα της Κολωνίας αγωνιζόταν από το πρώτο ημίχρονο(43′) με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Χόρχε Μέρε.