“3άρες” για Λειψία και Σάλκε

17η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα και Φορτούνα, Λειψία, Λεβερκούζεν, Φράιμπουργκ και Σάλκε πήραν το τρίποντο.

Ανόβερο-Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-1

Το Ανόβερο υποδέχτηκε την Φορτούνα Ντίσελντορφ και ηττήθηκε με 0-1, γκολ που σημειώθηκε στο τέλος του αγώνα.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην διάρκεια του αγώνα, αφού είχε περισσότερες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Δεν τα κατάφερε και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Φορτούνα συνέχισε να πιέζει, ώστε να βάλει το γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε πριν τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Ο Φινκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε αποδέκτης της μπάλας στέλνοντας την μπάλα στην εστία, αλλά το λάθος του τερματοφύλακα έδωσε την νίκη στους φιλοξενούμενους. Η Φορτούνα πήρε κι άλλη βαθμολογική ανάσα μετά την νίκη επί της Ντόρτμουντ.

Λειψία-Βέρντερ Βρέμης 3-2

Η Λειψία υποδέχτηκε την Βέρντερ στο Ρεντ Μπουλ Αρένα και επικράτησε με 3-2.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, με την Λειψία να το καταφέρνει δύο φορές πριν το ημίχρονο. Ο Κλόστενμαν στο 22’ με όμορφη ατομική ενέργεια στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του τερματοφύλακα, κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, χωρίς επιτυχία. Αντ’αυτού, ο Βέρνερ έκανε το 2-0 μετά από λάθος των αμυντικών της Βέρντερ στο 44’.

Οι ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος, με την Βέρντερ να καταφέρνει να μειώσει στο 67’ με τον Κρούζε, ο οποίος βρέθηκε στο όριο της περιοχής όταν επιχείρησε το σουτ. Η ισοφάριση ήρθε δέκα λεπτά αργότερα (77’), με τον Σαργκέντ. Δέχτηκε την πάσα από τον Οσάκο κάνοντας ένα ωραίο σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2. Ο Μπρούμα, όμως, ήταν στην περιοχή και κατάφερε να σκοράρει για το 3-2,

Μπάγερν Λεβερκούζεν-Χέρτα Βερολίνου 3-1

Λεβερκούζεν και Χέρτα ήρθαν αντιμέτωπες στο Μπάι Αρένα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 3-1.

Ο Χάβερτς ήταν ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων με δύο προσωπικά του γκολ. Η αρχή των γκολ έγινε νωρίς, μόλις στο έκτο λεπτό με τον Βολάντ να έχει πολύ χώρο στην περιοχή και έκανε το σουτ, το οποίο κατέληξε στην δεξιά γωνία, για το 1-0. Πριν συμπληρωθεί το μισάωρο σημειώθηκαν ακόμα δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Στο 23’, ο Χάβερτς είχε εύκολο έργο μετά το λάθος των αντιπάλων για το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα (26’), ο Τορουναρίγια βρήκε ωραία την μπάλα στέλνοντάς την στο αντίπαλο τέρμα, για το 2-1. Οι ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ δεν έλειπαν, αλλά δεν είχαν αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Χάβερτς «τσίμπησε» ωραία την μπάλα και σημείωσε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων στο 49’. Οι ομάδες συνέχισαν να απειλούν, αλλά το γκολ δεν ήρθε για καμία από τις δύο. Η Χέρτα δεν κατάφερε να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-1.

Νυρεμβέργη-Φράιμπουργκ 0-1

Νυρεμβέργη και Φράιμπουργκ ήρθαν αντιμέτωπες στο στάδιο Μαξ-Μάρλοκ και οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν ένα γκολ για να πάρουν την εκτός έδρας νίκη.

Ο Γκίλντε στο 19’ σημείωσε το γκολ για τους φιλοξενούμενους, μετά από εκτέλεση φάουλ. Βρήκε την μπάλα με το σώμα του και την έστειλε στα αντίπαλα δίχτυα για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν διαδρόμους για το γκολ της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα το πρώτο 45άλεπτο να την βρει πίσω στο σκορ.

Η Νυρεμβέργη ήρθε να φτάσει στην ισοφάριση, με τον προπονητή να επιχειρεί κάποιες αλλαγές, ώστε να επιτευχθεί η ισοφάριση. Δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο σκορ, έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη, με 0-1.

Στουτγκάρδη-Σάλκε 1-3

Η Στουτγκάρδη δεν τα κατάφερε απέναντι στην Σάλκε, αφού ηττήθηκε με 1-3 εντός έδρας.

Το γκολ του Σκρτσίμπσκι στο 10’ ήταν αυτό που χώριζε τις δύο ομάδες πριν προχωρήσουν προς τα αποδυτήρια. Ο Οτσίπκα έδωσε πάσα στον Σκρτσίμπσκι, ο οποίος ήταν στην περιοχή κάνοντας γρήγορα το σουτ με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αντιδράσει. Η Στουτγκάρδη έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει λίγα λεπτά αργότερα, όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, η Σάλκε έκανε δύο τα τέρματά της, όταν ο Σανέ έκανε εξαιρετικό τελείωμα στο 70’ και ο τερματοφύλακας δεν μπορούσε να την σταματήσει. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2, με τον Γκονζάλες στο 76’. Ο Άκολο έκανε την μακρινή πάσα και ο Γκονζάλες χρίστηκε σκόρερ με κεφαλιά. Η Σάλκε αντέδρασε άμεσα και στο 78’, ο Κουτούκου δέχεται την πάσα του Σκρτσίμπσκι, νικώντας τον τερματοφύλακα, για του 1-3.