“3άρα” για την Κάλιαρι

Η αυλαία της 29ης αγωνιστικής στην Serie A άνοιξε με την αναμέτρηση Κιέβο-Κάλιαρι στο Μαρκ’Αντόνιο Μπεντεγκόντι με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 0-3.

Η Κίεβο ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, χάνοντας σημαντική ευκαιρία σε 7ο λεπτό με το Κράνιο να αντιγράψει σέντρα στο κόρνερ. Η Κάλιαρι ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 16′, με τον Πισακάνε να κάνει το κεφάλι, κερδίζοντας τον τερματοφύλακα για το 0-1. Λίγο μετά το ημίωρο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πάλι δίχτυα, με τον Ζοάο Πέδρο. Στο 33′, ο Μπαρέλα έκανε την πάσα στον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή και με ένα πολύ καλό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Η Κιέβο έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει πριν το ημίχρονο, αλλά η κεφαλιά του Μπάρμπα, στο 38’, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Αντ’ αυτού, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, δέχτηκε και τρίτο γκολ. Ο Ιονίτα, στο 43’, εκμεταλλεύτηκε την σέντρα και, με φανταστική κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-3, το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η Κίεβο πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει μειώνοντας το σκορ. Οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους, αλλά οι ποδοσφαιριστές δεν κατάφεραν να αλλάξουν το σκορ, καθώς το 0-3 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: Ντεπάολι, Λέρις, Μεγκιορίνι, Μπάνι, Τζακερίνι – Φαράγκο, Τσέρι, Τζιγκαρίνι

Κόκκινες: Ντεπάολι (δεύτερη κίτρινη)

Κίεβο: Σορεντίνο, Γιαροσίνσκι (Μπάνι 53’), Μπάρμπα, Αντρεόλι, Ντεπάολι, Λερίς, Ντιουσέ (Ριγκόνι 77’), Χετεμάι, Τζακερίνι, Στεπίνσκι, Μετζιορίνι (Πουτσιαρέλι 73’)

Κάλιαρι: Κράνιο, Κακιατόρε, Κεπιτέλι, Πισακάνε, Πελεγκρίνι, Φαράγκο, Τσιγκαρίνι, Ιονίτα, Μπαρέλα, Τερό (Τσέρι 70’), Ζοάο Πέδρο