“3αρα” της Αταλάντα στη Σασουόλο

Η τελευταία (38η) αγωνιστική της Σέριε Α ολοκληρώθηκε με τις Αταλάντα και Ίντερ να παίρνουν την νίκη απέναντι στις Σασουόλο και Έμπολι αντίστοιχα, σφραγίζοντας την τρίτη και τέταρτη θέση που οδηγούν στους ομίλους του Champions League. Την νίκη πήραν, επίσης, οι Ουντινέζε, Ρόμα και Μίλαν.

Αταλάντα-Σασουόλο 3-1

Αταλάντα και Σασουόλο ήρθαν αντιμέτωπες στο Ατλέτι Ατζούρι ντ’ Ιτάλια και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-1.

Η Αταλάντα ήταν απειλητική από την αρχή της αναμέτρησης, αλλά η Σασουόλο ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα. στο 19’, ο Ντάνκαν βρέθηκε σε καλή θέση για σουτ, αλλά επέλεξε να δώσει στον Μπεράρντι, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα κάνοντας το 0-1.

Στο 35’, η Αταλάντα κατάφερε να βρει δίχτυα και να ισοφαρίσει με τον Ζαπάρα. Ο παίκτης βρέθηκε στο σωστό σημείο και πήρε το ριμπάουντ σπρώχνοντας την μπάλα προς το τέρμα για το 1-1.

Η Αταλάντα έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με τον Γκόμεζ και με παίκτη παραπάνω (μετά την απευθείας κόκκινη στον Μπεράρντι). Στο 53’, ο παίκτης έσπρωξε την μπάλα στην αφύλακτη εστία μετά από ένα σουτ που βρήκε σε αμυντικό κάνοντας το 2-1. Στο 65’, ο Γκόμεζ έκανε την σέντρα και ο Πάσαλιτς έστειλε την μπάλα χαμηλά ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Ευκαιρίες δεν υπήρχαν και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα το 3-1 να είναι το τελικό σκορ.

Nα σημειωθεί ότι η Αταλάντα θα βρεθεί για πρώτη φορά σε ομίλους Champions League στα 111 χρόνια της ιστορίας της.

Ίντερ-Έμπολι 2-1

Στο Σαν Σίρο, η Ίντερ υποδέχτηκε την Έμπολι, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 2-1 στέλνοντας την Έμπολι στην Σέριε Β’.

Και οι δύο πλευρές έδειξαν την πρόθεσή τους να σημειώσουν ένα γκολ, καθώς δημιούργησαν ευκαιρίες στο αντίπαλο τέρμα, χωρίς να καταφέρουν να βρουν στόχο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο 51’, ο Κέιτα πήρε την πάσα και με ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Ίντερ κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ικάρντι στο 62’, αλλά αστόχησε και έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 77’, ο Ούκαν άφησε την μπάλα στον Τραόρε, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα για το 1-1. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ καθώς στο 81’, ο Ναϊνγκολάν πήρε την μπάλα και δεν δίστασε να σουτάρει κάνοντας το 2-1. Η Ίντερ ήταν κοντά και σε ένα ακόμα γκολ αλλά στάθηκε άτυχη, με αποτέλεσμα το 2-1 να μένει ως τέλος.

Κάλιαρι-Ουντινέζε 1-2

Η Κάλιαρι αντιμετώπισε την Ουντινέζε στο Σαρδένια Αρένα, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 1-2.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση, αφού ήταν η ομάδα που δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 19’, ο Πικασάνε έδωσε την πάσα στον Παβολέτι και έστειλε την μπάλα στην εστία με κεφαλιά για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η Ουντινέζε έδειξε ότι ήθελε να φτάσει στην ισοφάριση με τις ευκαιρίες που επιχείρησε. Στο 60’, ο Χολφρεντσον πήρε την μπάλα και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από απόσταση κάνοντας το 1-1. Η ανατροπή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 69’, όταν ο Μανδραγόρα εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντε Μάιο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν και το 1-2 ήταν το τελικό σκορ.

Ρόμα-Πάρμα 2-1

Στο Ολύμπικο, Ρόμα και Πάρμα διασταύρωσαν τα ξίφη τους και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη 2-1.

Δυνατή αρχή πραγματοποιήθηκε και από τις δύο ομάδες που επιχείρησαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να σκοράρουν. Η Ρόμα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 35’, όταν ο Πελεγκρίνι έκανε το σουτ στο όριο της περιοχής και νίκησε τον τερματοφύλακα για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρόμα συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες στο αντίπαλο τέρμα, χώρις κάποιο αποτέλεσμα. Αντ’ αυτού, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 86’, αφού ο Γκερβίνιο πήρε την μπάλα στην περιοχή και έστειλε με χαμηλό σουτ την μπάλα στα δίχτυα για την 1-1. Τρία λεπτά αργότερα (89’), ο Άντερ έδωσε την μπάλα στον Περότι, ο οποίος έβαλε ξανά μπροστά την Ρόμα κάνοντας το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Σπαλ-Μίλαν 2-3

Σπαλ και Μίλαν ήρθαν αντιμέτωπες στο Στάδιο Πάολο Μάτσα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 2-3.

Οι δύο ομάδες επιχείρησαν με στημένες φάσεις να φτάσουν στο αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ωστόσο, η Μίλαν άνοιξε το σκορ στο 19’, όταν ο Καλιάνογλου έκανε το σουτ από την άκρη της περιοχής και σκόραρε στην αριστερή γωνία για το 1-0. Το 2-0 έγινε τέσσερα λεπτά αργότερα (23’), όταν ο Κέσι πέτυχε ένα όμορφο γκολ στο αριστερό παραθυράκι της εστίας.

Η Σπαλ κατάφερε να μειώσει πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τον Βίκαρι. Στο 28’, ο Μούρτζια εκτέλεσε το φάουλ και βρήκε τον Βίκαρι, ο οποίος κατάφερε να εξασφαλίσει όσο χώρο χρειαζόταν και με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Η Σπαλ έφτασε στην ισοφάριση στο 53’, ο Τσιόνεκ έκανε την σέντρα και βρήκε τον Φάρες, ο οποίος έκανε το 2-2. Ωστόσο, η Μίλαν πήρε ξανά τα ηνία στο 67’, όταν ο Κέσι εκτέλεσε το κερδισμένο πέναλτι και ευστόχηκε κάνοντας το 2-3. Η Σπαλ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου και το 2-3 έμεινε ως το τέλος.

Φιορεντίνα-Τζένοα 0-0

Στο Αρτέμιο Φράνκι, η Φιορεντίνα φιλοξένησε την Τζένοα, αλλά δεν υπήρξε νικητής αφού το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.

Καμία σημαντική στιγμή δεν έγινε προς το αντίπαλο τέρμα και οι ομάδες προσπάθησαν με τις στημένες φάσεις να βρουν δίχτυα. Ο ρυθμός δεν ήταν ιδιαίτερα «ενθαρρυντικός» για κάποιο γκολ και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην αιφνιδιάζουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι στημένες φάσεις και οι αλλαγές των προπονητών δεν βοήθησαν τον ρυθμό του αγώνα και το 0-0 έμεινε ως το τέλος.