“3αρα” της Γουλβς στην Άρσεναλ

Στο Στάδιο Μολινό, η Γούλβς υποδέχτηκε την Άρσεναλ για την 31η αγωνιστική της Premier League, με τους “Λύκους” να επικρατούν με 3-1.

Μεγάλη νίκη για τη Γουλβς που κυνηγάει την 7η θέση, καθώς μπορεί να οδηγήσει στην Ευρώπη, ενώ η Άρσεναλ κατάφερε να… αυτοκτονήσει, καθώς θα σκαρφάλωνε στην 4η θέση πάνω από την Τσέλσι.

Η Γουλβς ήταν ανώτερη στην αναμέτρηση και απείλησε κάποιες φορές το αντίπαλο τέρμα. Πριν το ημίωρο, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Νέβες. Ο παίκτης εκτέλεσε το κερδισμένο φάουλ και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, κάνοντας το 1-0. Πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι σημείωσαν ακόμα δύο γκολ.

Στο 37′, ο Ντόχερτι πήρε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Τζόνι και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (45+2′), ο Ζότα, μετά από ατομική ενέργεια, βρέθηκε στην περιοχή και έκανε ένα πολύ καλό σουτ για το 3-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα στα πόδια τους και σημείωσαν ακόμα μια ευκαιρία για γκολ, αλλά χωρίς επιτυχία. Ο Εμέρι έκανε και τις τρεις αλλαγές σε μια προσπάθεια να αλλάξει το σκορ της αναμέτρησης. Οι «Κανονιέρηδες» κατάφεραν να μειώσουν δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Στο 80′, ο Παπασταθόπουλος βρέθηκε στην περιοχή και, μετά από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε να πάρει την κεφαλιά, σκοράροντας για το 3-1. Στα λεπτά που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν κι άλλο με αποτέλεσμα το 3-1 να μείνει ως το τέλος.

Κίτρινες: Ντόχερτι, Μπένετ – Μόνρεαλ, Τζάκα, Τορέιρα

Γουλβς: Πατρίσιο, Μπόλι, Κόαντι, Μπένετ, Τζόνι, Μουτίνιο (Γκιμπς-Γουάιτ 90′), Νέβες, Ντέντονκερ, Ντόχερτι, Ζότα (Καβαλέιρο 78′), Χιμένες (Τράορε 82′)

Άρσεναλ: Λένο, Μέιτλαντς-Νιλς, Παπασταθόπουλος, Κοσκιέλνι, Μόνρεαλ, Τορέιρα (Γκεντουζί 59′), Τζάκα, Μιχιταριάν (Κολάσιματς 58′), Οζίλ, Ιβόμπι (Νκιετία 71′), Λακασέτε