“3αρα” της Παρί επί της Μονακό

Στην 33η αγωνιστική της Ligue 1, η Παρί επιβλήθηκε της Μονακό με 3-1, ενώ Ναντ και Σεντ Ετιέν πήραν την νίκη απέναντι σε Αμιέν και Ρεμς αντίστοιχα.

Παρί Σεν Ζερμέν-Μονακό 3-1

Στο Παρκ ντε Πρινς, Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό διασταύρωσαν τα ξίφη τους και οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 3-1.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα αλλά η Παρί ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 15′, ο Εμπαπέ δέχτηκε την πάσα του Ντιαμπί και από κοντινή απόσταση άνοιξε λογαριασμό για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 1-0. Στο 38′, ο Άλβες πάσαρε στον Εμπαπέ, ο οποίος δεν έκανε λάθος και σκόραρε για το 2-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ακόμα μια συνεργασία Άλβες και Εμπαπέ στο 56′ έφερε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων. Ο Εμπαπέ βρέθηκε μπροστά σε άδειο τέρμα και δεν αστόχησε για το 3-0. Αυτό που κατάφερε η Μονακό ήταν να μειώσει δέκα λεπτά πριν το τέλος. Στο 80′, ο Γκολοβίν πήρε το ριμπάουντ και εξαπέλυσε ένα σουτ από τη άκρη της περιοχής για το 3-1.

Ναντ-Αμιάν 3-2

Στο Σταντ ντε λα Μποζουάρ, Ναντ και Αμιάν ήρθαν αντιμέτωπες με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-2.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά δεν είχαν τις ευκαιρίες να σημειώσουν ένα γκολ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και δεν απείλησαν το αντίπαλο τέρμα με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Ο Κουλιμπαλί με δύο γκολ κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην Ναντ στην αρχή του πρώτου μέρους. Στο 49′, βρέθηκε στην περιοχή και βρήκε χώρο για να κάνει το 1-0. Στο 55′, μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-0. Στο 59′, ο Ρότζιερ δέχτηκε τη πάσα και έκανε το σουτ από την άκρη της περιοχής για το 3-0.

Τρία λεπτά αργότερα (62′), ο Οτέρο κατάφερε να μειώσει για τους φιλοξενούμενους μετά το σουτ, για το 3-1. Στο 77′, η Αμιάν μπήκε ξανά στο παιχνίδι όταν μείωσε σε 3-2, όταν ο Μονκοντουί εκτέλεσε το φάουλ, ο Τιμίτ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, δεν κατάφερε να μειώσει πριν την ολοκλήρωση του αγώνα με το 3-2 να μένει ως το τέλος.

Τουλούζ-Λιλ 0-0

Η Τουλούζ υποδέχτηκε την Λιλ στο Μιουνισιπάλ, αλλά δεν υπήρχε νικητής αφού το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Η Τουλούζ είχε την υπεροχή στην αναμέτρηση και δημιούργησε ευκαιρίες. Ο Ντοσεβί στο 27′ και ο Ικόν στο 32′ απείλησαν το αντίπαλο τέρμα, χωρίς επιτυχία. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Λιλ ανέβασε ρυθμούς και βρήκε δίχτυα στο 62′, αλλά δεν μέτρησε, αφού ο διαιτητής είδε χέρι. Και οι δύο πλευρές απείλησαν την αντίπαλη εστία αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Έτσι, το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.

Ρεμς-Σεντ Ετιέν 0-2

Η Ρεμς αντιμετώπισε την Σεντ Ετιέν στο Σταντ Ογκουστ-Ντελόν και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές, αφού επικράτησαν με 0-2.

Οι δύο ομάδες επιχείρησαν να διασπάσουν την άμυνα και δεν κατάφεταν να εκμεταλλευτούν κάποιες φάσεις. Πριν το ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Καμπάλα. Στο 25′, βρέθηκε μπροστά στην αφύλακτη εστία κάνοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ένγκελς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας στο 51′, επεκτείνοντας το σκορ των αντιπάλων σε 0-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν με κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν τα κατάφεραν και το 0-2 έμεινε ως το τέλος.