«3άρες» για Αλγερία και Σενεγάλη

Στον τρίτο όμιλο του Copa Africa, για την τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης, η Αλγερία έκανε το 3 στα 3, αφού επικράτησε με 3-0 της Τανζανίας. Η Σενεγάλη κατοχύρωσε την δεύτερη θέση του ομίλου, μιας και πήρε την νίκη απέναντι στην Κένυα με το ίδιο σκορ (0-3).

Κένυα-Σενεγάλη 0-3

Στο Στάδιο 30 June, Κένυα και Σενεγάλη διασταύρωσαν τα ξίφη τους και η Σενεγάλη πήρε την νίκη με 3-0, εξασφαλίζοντας την δεύτερη θέση πουδίνει την πρόκριση.

Και οι δύο πλευρές δημιούργησαν ευκαιρίες για ένα γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι δύο τερματοφύλακες ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουαν όταν ήταν απαραίτητο. Στο 28’, η Σενεγάλη κέρδισε πέναλτι και ο Μανέ ανέλαβε την εκτέλεσή του ένα λεπτό αργότερα. Στο 29’, ο παίκτης έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία και ο Ματασί έπεσε σωστά, κάνοντας μια εκπληκτική απόκρουση, κόβοντας την προσπάθεια του αντιπάλου και διατηρώντας το 0-0.

Οι προσπάθειες των Σενεγαλέζων συνεχίστηκαν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, χωρίς αποτέλεσμα. Τόσο ο Κουλιμπαλί στο 36’, όσο και ο Σαρ στο 45+1’ δεν κατάφεραν να βάλουν μπροστά την ομάδα τους και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Σενεγάλη έδειξε αποφασμένη στο δεύτερο μέρος χανοντας ευκαιρία πριν την συμπλήρωση 10 λεπτών. Στο 53’, ο Σαλβέτ εξαπέλυσε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας έστω και με δυσκολία μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 63’, ο Σαρ βρέθηκε στην περιοχή και έκανε ένα απευθείας σουτ στην κορυφή της εστίας κάνοντας το 0-2. Ο Μανέ έκανε αυτό που δεν μπόρεσε με το πέναλτι – σκόραρε διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Στο 71’, μετά από μια πολύ καλή πάσα, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία, για το 0-2.

Επτά λεπτά αργότερα (78’), ο ίδιος παίκτης κατάφερε να νικήσει για μια κακόμη φορά τον τερματοφύλακα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3. Η Κένυα έφτασε κοντά στο να σημειώσει ένα γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε τι σουτ του Ολούνγκα.

Τανζανία-Αλγερία 0-3

Στο Στάδιο Αλ Σαλάμ, σε μια αδιάφορη βαθμολογικά αναμέτρηση, Τανζανία και Αλγερία ήρθαν αντιμέτωπες και η Αλγερία επικράτησε με 0-3, γκολ που σημείωσε στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η Αλγερία στάθηκε καλύτερα στην αναμέτρηση δημιουργώντας ευκαιρίες από πολύ νωρίς – μόλις από το 3ο λεπτό. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, η Αλγερία πήρε τα ηνία σκοράροντας δύο φορές.

Στο 34’, ο Σλιμάνι, μετά την υπέροχη πάσα του Ούνας, νίκησε τον τερματοφύλακα κάνοντας το 0-1.

Στο 39’, ο Ουνάς, από δημιουργός, έγινε εκτελεστής και έστειλε με δύναμη την μπάλα στην δεξιά γωνία κάνοντας το 0-3. Το 0-3 έγινε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ούνας βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και δεν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος είχε πέσει, με την Αλγερία να είναι αυτή που έβγαινε στην επίθεση. Οι στημένες φάσεις και οι αλλαγές των προπονητών δεν βοήθησαν ιδιαίτερα, καθώς δεν δημιουργήθηκε κάποια σημαντική ευκαιρία, παρά μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Αλγερία, που είχε ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση, έφτασε στην τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.