3η θέση για την Αργεντινή

Στην Αρένα Κορίνθιανς, Αργεντινή και Χιλή ήρθαν αντιμέτωπες και η Αργεντινή επικράτησε με 2-1 της Χιλής και πήρε την τρίτη θέση στο Copa America.

Η «Αλμπισελέστε» κατάφερε να βρει δίχτυα δύο φορές πριν το ημίωρο. Στο 12′, ο Αγκουέρο έκανε την κούρσα και κατέληξε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, νικώντας τον για το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα (22′), ο Ντιμπαλά ήταν στην περιοχή, όταν πήρε την μπάλα και κατάφερε να σκοράρει για το 2-0, αφού ο τερματοφύλακας ήταν εκτός θέσης. Η Χιλή προσπάθησε με στημένες φάσεις να μειώσει το σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε.

Από πολύ νωρίς – μόλις στο 37ο λεπτό- Μέσι και Μέντελ αποβλήθηκαν από την αναμέτρηση λόγω… “κοκορομαχίας” και άφησαν τις ομάδες τους με 10 παίκτες πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο. Αυτή ειναι η δεύτερη κόκκινη στην καριέρα που δέχεται ο Μέσι με την εθνική ομάδα. Η πρώτη ήταν το 2005 στο ντεμπούτο του!

Στο δεύτερο μέρος, η Χιλή κατάφερε να μειώσει το σκορ, όταν κέρδισε το πέναλτι λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας. Στο 59′, ο Βιδάλ ανέλαβε την εκτέλεσή του εύστοχα, κάνοντας το 2-1.

Οι ευκαιρίες δεν ήταν πολλές στην πορεία και οι αλλαγές δεν βοήθησαν τόσο τον ρυθμό του αγώνα. Το 2-1 έμεινε ως το τέλος με την Αργεντινή να παίρνει την τρίτη θέση.

Κίτρινες: Πεσέλα, Παράδες, Φοίθ, Ταλιάφικο – Μποσεζούρ, Βιδάλ, Πουλγάρ

Κόκκινες: Μέσι – Μέντελ

Αργεντινή: Αρμάνι, Φοίθ, Πεσέλα, Οταμέντι, Ταλιάφικο, ντε Πάουλ, Πασέδες, Λο Τσέλσο (Μόρι 90′), Μέσι, Αγκουέρο (Σουάρεζ 81′), Ντιμπάλα (Ντι Μαρία 67′)

Χιλή: Άριας, Χάρα (Μαριπάν 50′), Μέντελ, Χουινκάλες, Πουλγάρ, Ίσλα, Αραγκουίθ (Καστίγιο 83′), Βιδάλ, Μποσεζούρ, Σάντσεζ (Φερνάντες 17′), Βάργκας