«4αρα» για την Παρί απέναντι στην Μαρσέιγ

Η 11η αγωνιστική της Ligue 1 ολοκληρώθηκε με την Παρί να συνεχίζει το σερί των νικών της, αυτή την φορά απέναντι στην Μαρσέιγ και να βρίσκεται μόνη πρώτη στο γαλλικό πρωτάθλημα. Επικράτησε εντός έδρας η Ρεν της Τουλούζ, ενώ ισόπαλες σε 2-2 αναδείχτηκαν Σεντ Ετιέν και Αμιέν.

Παρί Σεν Ζερμέν-Μαρσέιγ 4-0

Στο Παρκ ντε Πρινς, Παρί Σεν Ζερμέν και Μαρσέιγ ήρθαν αντιμέτωπες, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 4-0.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση δημιουργώντας ευκαιρίες στο αντίπαλο τέρμα. Στο 10ο λεπτό, ο Ικάρντι πήρε την κεφαλιά επιχειρώντας να σκοράρει, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε, με τον ίδιο παίκτη (Ικάρντι) να παίρνει το ριμπάουντ τελειώντας την φάση από κοντά για το 1-0.

Η Παρί συνέχισε τις επισκέψεις στο αντίπαλο τέρμα, αλλά οι ευκαιρίες δεν απέδωσαν καρπούς. Ωστόσο, πριν το ημίωρο (26’), ο Βεράτι έστειλε την μπάλα στην περιοχή και τον Ικάρντι αμαρκάριστο και με κοντινή κεφαλιά σημείωσε το 2-0 για την ομάδα του.

Έξι λεπτά αργότερα (32’), ο Ντι Μαρία πάσαρε στον Εμπαπέ, ο οποίος είχε εύκολη δουλειά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανύμποροι να αντιδράσουν και δεν απείλησαν καμία στιγμή την αντίπαλη εστία.

Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα για τέταρτη φορά, όταν Εμπαπέ και Ντι Μαρία συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον πρώτο να έχει καθαρό οπτικό πεδίο στο όριο της περιοχής σημειώνοντας το 4-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Μαρσέιγ προσπάθησε να γίνει απειλητική, αλλά κάθε προσπάθεια των παικτών κοβόταν από αντίπαλο. Η Παρί είχε κατεβάσει τον ρυθμό του παιχνιδιού και δεν έγινε απειλητική, παρα τις αλλαγές. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 4-0 να είναι το τελικό σκορ.

Ρεν-Τουλούζ 3-2

Η Ρεν υποδέχτηκε την Τουλούζ στο Ροαζόν Παρκ και επικράτησε με 3-2.

Οι γηπεδούχοι πήραν πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ και σε διάστημα δύο λεπτών. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Μαουασά έδωσε την μπάλα στον Νιάνγκ, ο οποίος έκανε ένα τρομερό απευθείας σουτ, το οποίο δεν μπόρεσε να συγκρατήσει ο τερματοφύλακας, σημειώνοντας έτσι το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα (6’), ο Γκανιόν τροφοδότησε τον Χούνου, ο οποίος τελείωσε εύκολα την φάση από κοντά κάνοντας το 2-0. Στην συνέχεια της αναμέτρησης η Τουλούζ έγινε απειλητική, αλλά οι προσπάθειές της δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ωστόσο, στο 41’, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Ντοσεβί να εκμεταλλεύτεται το τρομερό λάθος του Μεντί, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Τουλούζ στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας ευκαιρίες στο αντίπαλο τέρμα χωρίς επιτυχία. Στο 84’, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Γκράντελ, ο οποίος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, κάνοντας το 2-2.

Όλα έδειχναν πως οι δύο πλευρές θα έμειναν ισόπαλες ως το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη. Στο 90+2’, ο Γκμπόχο έκανε ένα υπέροχο τελείωα στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία για το τελικό 3-2.

Σεντ Ετιέν-Αμιέν 2-2

Σεντ Ετιέν και Αμιέν διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Στάδιο Ζοφρουά-Γκισάρντ και αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 2-2.

Η Σεντ Ετιέν ήταν καλύτερη κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους δημιουργώντας και τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Στο 45’, ο Καζρί πήρε την μπάλα στην περιοχή, βρέθηκε σε καλή θέση και έκανε το σουτ, το οποίο μετά από κόντρα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αμιέν ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να ισοφαρίσει το 68’, όταν ο Μεντόζα κυνήγησε μια χαμέη φάση μέσα στην περιοχή και νίκησε τον τερματοφύλακα για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο 76’, όταν ο Άκολο δέχτηκε την μπάλα στην περιοχή και πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα που ήταν εκτός εστίας, σημειώνοντας το 1-2.

Ωστόσο, η χαρά τους δεν κράτησε πολύ καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα (80’), ο Ντιμπασί ήταν άτυχος, καθώς η μπάλα βρήκε στο σώμα του, αλλάζοντας κατεύθυνση και καταλήγοντας στα δίχτυα για το τελικό 2-2.