“5αρα” για την Μπαρτσελόνα επί της Βαγιαδολιδ

Η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Βαγιαδολίδ στο Καμπ Νου και επιβλήθηκε με 5-1.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της για γκολ, αφού κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο δεύτερο λεπτό, με τον Λενγκλετ να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή, σημειώνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 15’, ο Κικο βρέθηκε στην περιοχή και πήρε ένα τυχερό ριμπάουντ, σκοράροντας εξ επαφής για το 1-1. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν στη συνέχεια και οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ.Σ Στο29’, ο Μέσι πασαρε στον Βιδαλ, ο οποίος έκανε το σουτ, σημειώνοντας το 2-1.

Πέντε λεπτά αργότερα (34’), ο Μέσι έδειξε την ικανότητα του στα στημένα και με εξαιρετική εκτέλεση, σκόραρε για το 3-1 των «Μπλαουγκρανα». Οι προσπάθειες της Βαγιαδολίδ δεν ήταν αρκετές για να απειλήσουν τον Τεν Στεγκεν με αποτέλεσμα το 3-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε τις απειλητικές επισκέψεις στο αντίπαλο τέρμα χωρίς να καταφέρει να αλλάξει το σκορ. Στο 75’, οι προσπάθειες των γηπεδούχων έφεραν αποτέλεσμα, όταν η ασίστ του Ρακιτιτς στο Μέσι βοήθησε τον τελευταίο να στείλει από την άκρη της περιοχής την μπάλα στα δίχτυα για το 4-1.

Δυο λεπτά αργότερα (77’), ο Μέσι πέρασε μια εκπληκτική μπαλιά στον Σουάρες, ο οποίος αντέδρασε γρήγορα βρέθηκε μπροστά στον τερματοφύλακα και σουτάρει από κοντινή απόσταση, σημειώνοντας το 5-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και δεν κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με αποτέλεσμα το 5-1 να μείνει ως το τέλος.

Κίτρινες: Φερναντες, Γκουαρδιολα, Μιτσελ

Μπαρτσελόνα: Τεν Στεγκεν, Αλμπα (Ρομπέρτο 78’), Λενγκλετ, Πικέ, Σεμεδο, ντε Γιονγκ (Ρακιτιτς 60’), Μπουσκετς, Βιδαλ, Φατι (Γκριεζμαν 63), Σουάρες, Μέσι

Βαγιαδολίδ: Μασιπ, Φερναντες, Κικο, Μπάρμπα, Πόρο, Μίτσελ, Τουχαμι (Ερβιας 53’), Νάτσο (Σαπίσου 32’), Πλάνο (Ουναλ 63’), Γκουαρδιολα, Ρούμπιο