«5άρες» για Μίντλεσμπρο και Μπόλτον στο κύπελλο Αγγλίας

Στην φάση των «32» για το κύπελλο Αγγλίας, Μίντλεσμπρο και Μπόλτον επικράτησαν απέναντι σε Πιτέρμπορο και Γουόλσολ αντίστοιχα, σημειώνοντας από πέντε γκολ η καθεμία. Την πρόκριση πήραν Τσέλσι, Σουόνσι και Έβερτον μεταξύ άλλων.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Μίντλεσμπρο-Πιτέρμπορο 5-0

Στο Ρίβερσάϊντ Στάντιουμ, η Μίντλεσμπρο και η Πιτέρμπορο ήρθαν αντιμέτωπες, στην προσπάθειά τους να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο μέρος, οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες προς το αντίπαλο τέρμα. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μίντλεσμπρο άνοιξαν το σκορ από την αρχή. Ο Ασομπαλονγκά στο 47’ και ο Φρέντ στο 50’, έκαναν το 2-0 για τους γηπεδούχους. Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας (62’), ο Γουίνγκ σκόραρε για το 3-0 της ομάδας του. Στο 70’, ο Ασομπαλονγκά σημείωσε το 4-0, σημειώνοντας το δεύτερο προσπικό του γκολ. Το τελικό 5-0 ήρθε στο 87’, όταν ο Φλέτσερ βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει και να διευρύνει το σκορ. Η Μίντλεσμπρο πήρε την πρόκριση.

Μπόλτον-Γουόλσολ 5-2

Στο Μακρόν Στάνιουμ, η Μπόλτον υποδέχτηκε την Γουόλσολ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κουκ στο 19’. Ο Τζάρβις έδωσε την πάσα στον Κουκ, ο οποίος έκανε το σουτ, σημειώνοντας το γκολ, για το 0-1. Η Μπόλτον δεν κατάφερε να αντιδράσει πριν την λήξη του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια, όντας πίσω στο σκορ.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο μέρος, αφού πέντε λεπτά χρειάστηκαν για να σημειώσουν τα τρία από τα πέντε γκολ. Στο 58’, ο Ντόναλντσον έκανε την αρχή ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η ανατροπή ήρθε στο 61’ με τον Μαγκένις. Στο 63’ η λάθος αντίδραση του Γκούτρι έστειλε την μπάλα στα λάθος δίχτυα για το 3-1 των γηπεδούχων. Πέντε λεπτά αργότερα (68’), ο Μπίβερς έβαλε αυτογκολ, μειώνοντας για την Γουόλσολ σε 3-2. Με δύο ακόμα γκόλ του Μαγκένις στο 80’ και το 87’, η Μπόλτον  έφτασε στο 5-2 και τελείωσε το ματς, παίρνοντας την πρόκριση.

Μπρέντφορντ-Όξφορντ Γιουνάιτεντ 1-0

Στο Γκρίφιν του Λονδίνου, Μπρέντφορντ και Όξφορντ Γιουνάιτεντ ήταν αντίπαλοι για 90’ λεπτά και οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη-πρόκριση με 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό σε ευκαιρίες, αφού καμία ομάδ δεν κατάφερε να φανεί απειλητική. Το σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα βρήκε τις ομάδες στο 0-0.

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Η Μπρέντφορντ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 80’, ο Μωπαί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ που έδωσε την πρόκριση στην Μπρέντφορντ.

Ντέρμπι-Σαουθάμπτον 2-2

Η Ντέρμπι φιλοξένησε την Σαουθάμπτον στο Πράιντ Παρκ θέλοντας να πάρει την πρόκριση χώρις όμως να τα καταφέρει, αφού ηττήθηκε με 2-0.

Ο Ρέντμοντ, από νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό, έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους. Η ασίστ του Λονγκ έδωσε την ευκαιρία στον Ρέντμοντ να βάλει τον όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, κάνοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν στην ισοφάριση και το 0-1 έμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ρέντμοντ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 48’, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο Ώστιν ήταν αυτός που του έδωσε την πάσα, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και το 0-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 58’ με τον Μάριοτ και να ισοφαρίσουν στο 61’, με τον Λόρενς. Το 2-2 ήταν και το τελικό σκορ και θα χρειαστεί αγώνας ρεβάνς, όπου θα κριθεί η πρόκριση.

Τζίλιγχαμ-Κάρντιφ 1-0

Τζίλιγχαμ και Κάρντιφ ήρθαν αντιμέτωπες στο Πρίστφιλντ, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0, που τους έδωσε την πρόκριση.

Οι ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν ανοιχτούς δρόμους, για να ανοίξουν το σκορ. Οι προσπάθειες των ομάδων δεν ήταν αρκετές για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα το σφύριγμα του πρώτου μέρους να αφήσει τις δύο ομάδες 0-0.

Οι προσπάθειες των ομάδων δεν ήταν αρκετές να στείλουν την μπάλα στην αντίπαλη εστία. Στο 81’, η Τζίλιγχαμ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Λιστ. Ο Έβες έστειλε την μπάλα στον Λιστ, ο οποίος κατάφερε να ανοίξει το σκορ, κάνοντας το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση.

Τσέλσι-Νότινγκχαμ Φόρεστ 2-0

Στο Στάνφορντ Μπριζ, η Τσέλσι υποδέχτηκε την Νότιγχαμ Φόρεστ και επικράτησε με 2-0, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Το χαμένο πέναλτι του Φάμπρεγκας στο ημίωρο (30’) της αναμέτρησης ήταν η σημαντικότερη στιγμή του πρώτου μέρους. Ωστόσο, καμία (άλλη) σημαντική στιγμή δεν δημιουργήθηκε στον αγώνα, με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Ο Μοράτα χρειάστηκε 10 λεπτά για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην Τσέλσι. Στο 49’ και το 59’, ο Οντόι έγινε δημιουργός, κάνοντας την ασίστ στον Μοράτα, ο οποίος με δύο προσωπικά του γκολ έκανε το 2-0. Στο 63’, ο Λόλι έφτασε κοντά στην μείωση του σκορ, αλλά η μπάλα κόντρασε σε πόδια αντιπάλου καταλήγοντας κόρνερ. τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα και η Τσέλσι συνεχίζει στο κύπελλο.

Φλίτγουντ-Γουίμπλετον 2-3

Στο Χάιμπερι Στάντιουμ, η Φλίτγουντ φιλοξένησε την Γουίμπλετον, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη και πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Το γκολ του Μπάρχαμ στο 16’ ήταν το γκολ που χώριζε τις δυο ομάδες, στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο να δημιουργήσει ευκαιρίες και έτσι με το 0-1, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο 55’, ο Χάρτιγκαν φάνηκε να καθαρίζει το ματς, βάζοντας το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, διπλασιάζοντας τα τέρματα των φιλοξενούμενων (0-2). Η μείωση του σκορ δεν άργησε να έρθει με τον Μάντεν στο 70’, για το 1-2. Ο Γουόρντσουορθ έκανε φάουλ εντός περιοχής (πέναλτι), δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Έβανς, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 μέτρα. Η Γουίμπλετον καρδιοχτύπησε, αλλά ο Απιάχ έδωσε την λύση, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ στο 90’ (2-3).

Άκρινγκτον-Ίπσουιτς 1-0

Στο Κρόουν Γκράουντ, η Άκρινγκτον χρειάστηκε ένα γκολ για να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Ίπσουιτς.

Στο πρώτο μέρος, δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες από τις δυο πλευρές, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή. Οι δύο ομάδες δεν έγιναν απειλητικές και το 0-0 έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 76’, ο Κι ήταν αυτός που έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, μετά την πάσα του Ρίτσαρντς-Έβερτον. Παρά το γεγονός, ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα για το 1-0. Το σκορ έμεινε ως το τέλος δίνοντας την πρόκριση στην Άκρινγκτον.

Άστον Βίλα-Σουόνσι 0-3

Στο Βίλα Παρκ, η Σουόνσι είχε εύκολο εκτός έδρας έργο απέναντι στην Άστον Βίλα, επικρατώντας με 0-3.

Η αρχή έγινε από νωρίς, στο 2ο λεπτό, με τον Μπέικερ-Ρίτσαρντσον. Ο Bαν ντερ Χουρν έκανε την πάσα στον συμπαίκτη του, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό για τους φιλοξενούμενους. Η κατοχή ήταν μοιρασμένη στο πρώτο μέρος, με καμία ομάδα να μην βρίσκει δίχτυα και το 0-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Το 0-2 έγινε νωρίς στο δεύτερο μέρος από τον Ντάιερ. Στο 47’, ο παίκτης δέχτηκε την πάσα από τον Φερ, κάνοντας δύο τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί, αφού ο Φούλτον στο 78’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3. Η Άστον Βίλα δεν κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει και το 0-3 έμεινε ως το τέλος. Η Σουόνσι πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Έβερτον-Λίνκολν 2-1

Στο Γκούντισον Παρκ, η Έβερτον αντιμετώπισε την Λίνκολν, νικώντας με 2-1 και παίρνοντας την πρόκριση.

Ένα τέταρτο χρειάστηκε η Έβερτον για να προηγηθεί με 2-0. Στο 12’ ο Λούκμαν και στο 14’ Μπέρναρντ, έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Πριν την συμπλήρωση του ημιώρου (28’), ο Μπόστγουικ μείωσε για την Λίνκολν, για το 2-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ. Κάμια από τις δύο πλευρές δεν ήταν απειλητική, με αποτέλεσμα το 2-1 να μείνει ως το τέλος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς σε ρεβάνς, με αποτέλεσμα η Έβερτον να πάρει την πρόκριση.