“Χ”ωρις νικητή “έκλεισε” η 5η αγωνιστική

Με σκορ 1-1 έληξαν τα δύο τελευταία παιχνίδια (Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη και Κάδιθ – Γρανάδα) της LaLiga για την 5η αγωνιστική.

Η Μπαρτσελόνα δεν κατόρθωσε να πάρει την νίκη απέναντι στην Σεβίλλη, που της έβαλε δύσκολα στο τρίτο της παιχνίδι. Από την άλλη 1-1 έληξε και το ΚάδιθΓρανάδα με τις ευκαιρίες να μην αντιστοιχούν στο αποτέλεσμα.

Κάδιθ – Γρανάδα 1-1

Μια ισοπαλία από την οποία δεν βγήκε κερδισμένη καμία, είχαν οι Κάδιθ και Γρανάδα. Το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις, ωστόσο τα τέρματα ήταν από ένα για κάθε ομάδα. Ο Μπαραόνα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 27′, για να έρθει εν τέλει η ισοφάριση του Αλέχο τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Πλέον η ομάδα του Αλβάρο Θερβέρα είναι 9η στο πρωτάθλημα, ενώ η σημερινή αντίπαλος της βρίσκεται μια θέση κάτω.

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 1-1

Στα ίσα κόντραρε την ομάδα του Κούμαν, η τροπαιούχος του Europa League. Και εδώ οι προσπάθειες ήταν αρκετές αλλά  δύο γκολ από νωρίς έφεραν την ισοπαλία. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8′ ο Ντε Γιόνγκ, αλλά η απάντηση ήταν άμεση αφού ο Κουτίνιο δύο λεπτά αργότερα, έκανε το τελικό 1-1. Η βαθμολογική αναλογία ίδια με την προηγούμενη, ωστόσο εδώ ο Καταλανικός σύλλογος βρίσκεται 5ος, ενώ οι Ανδαλουσιάνοι 6οι.