6 στα 6 και συνεχίζει αήττητος!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό με 79-70 στο κατάμεστο κλειστό του ΟΑΚΑ διατηρώντας το αήττητο στη Basket League. Εξαιρετικός ο Νίκος Παππάς που σημείωσε 24 πόντους στο ματς με τους Κιθ Λάνγκφορντ και Ντεσόν Τόμας να τον ακολουθούνε με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Σαρωτικό δεύτερο μέρος για το τριφύλλι να σημειώνει 47 πόντους.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Ζακ ΛεΝτέι ο οποίος σημείωσε με 20 πόντους με τους Γιώργο Πριντέζη (11π) και τον Γιανς Τίμα (10π.) να τον ακολουθούν.

Αρκετά νωθρά μπήκαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες, χωρίς καμία να μπορέσει να υπερισχύσει, με το «τριφύλλι» να έχει το ισχνό προβάδισμα (6-5) στα μισά της περιόδου. Τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο Ολυμπιακός αρκέστηκαν σε επιθέσεις από το «ζωγραφιστό», με τους «πράσινους» να μην έχουν κι άλλη επιλογή, μετρώντας 0/7 τρίποντα (!). Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ο πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό, έχοντας 6 πόντους στην αναμέτρηση, με το «τριφύλλι» να φτάνει στο 12-8. Οι φιλοξενούμενοι όμως βελτίωσαν την εικόνα τους σε άμυνα και επίθεση και πήραν το προβάδισμα για το 13-14. Το δεκάλεπτο ωστόσο έληξε με τους «πράσινους» να επανακτούν τα ηνία του αγώνα, μετά το buzzer beater του Τζέιμς Γκιστ που διαμόρφωσε το 15-14.

Περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και από τις δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να ξεφεύγει στο σκορ μετά το 7-0 σερί του για το 20-26. Αρκετά λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ για τον Παναθηναϊκό, τις οποίες και εκμεταλλεύθηκαν οι «ερυθρόλευκοι». Η είσοδος του Νίκου Παππά στο παιχνίδι έδωσε την απαραίτητη ενέργεια στο «τριφύλλι» και με τους 6 διαδοχικούς του πόντους έφερε το ματς στα ίσα (26-26). Αρκετά άστοχοι τόσο από τη περιφέρεια (1/11 τρίποντα) όσο και από τη γραμμή των βολών (6-12) οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ. Παρά την αστοχία του ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +5 (32-27) μετά από ένα σερί 5-0 και τον Νίκο Παππά να μετρά 9 πόντους στο δεκάλεπτο. Μπλακ άουτ για τον Ολυμπιακό που για δύο αγωνιστικά λεπτά δεν είχε σημείωσει καλάθι και απλά μείωσε πριν τη λήξη του ημιχρόνου για το 32-29.

Μετά από ένα επιμέρους σκορ 5-2 ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα στο τρίτο δεκάλεπτο για το 34-34, με τον Παναθηναϊκό να απαντά γρήγορα με ένα σερί 10-0 διαμορφώνοντας το 44-34 με τον Κιθ Λάνγκφορντ να φτάνει τους 11 πόντους στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε και μείωσε τη διαφορά (46-42) ωστόσο το «πράσινο» μομέντουμ συνεχίστηκε για τον Παναθηναϊκό που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά του (51-44). Η άμυνα των φιλοξενούμενων «έσφιξε» προκαλώντας προβλήματα στο «τριφύλλι» και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν ένα σερί 6-0 για το 51-50 φέρνοντας το ματς στον πόντο! Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την επιθετική του είκονα και τελείωσε το δεκάλεπτο με 55-51 και τον Νίκο Παππά να έχει φτάσει τους 13 πόντους στο ματς.

Το τρίποντο του Νίκου Παππά διεύρυνε τη διαφορά στο +5 (58-53) με τον Ολυμπιακό να απαντά μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο 58-57 μετά από ένα σερί 4-0 και τον Ζακ ΛεΝτέι να μετρά 20 πόντους στο ματς. Οι «πράσινοι» ωστόσο συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 66-59 στα μισά της περιόδου, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 68-63. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο ήταν σαρωτικός και έφτασε εύκολα στο76-65 με το «τριφύλλι» να «κλειδώνει» ουσιαστικά τη νίκη 1:40 πριν τη λήξη.  Οι πράσινοι πήραν εύκολα τη νίκη στο ντέρμπι των «αιωνίων» με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-14,  32-29, 55-51, 79-70.