Σε περιπέτειες μπαίνει για την πρόκρισή του στο Basketball Champions League ο Προμηθέας Πατρών, αφού ηττήθηκε με κάτω τα χέρια 96-74 από την Μπεσίκτας εκτός έδρας και αμαύρωσε τη μέχρι τώρα εικόνα του.

Η ομάδα του Γιατρά ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγείτο με 12 πόντους διαφορά μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο κάπου εκεί επήλθε μπλακ άουτ και «χαλάρωσε» αμυντικά, με συνέπεια να δεχθεί 71 πόντους σε 25 αγωνιστικά λεπτά!

Έτσι, οι Αχαιοί υποχώρησαν στο 7-4, ενώ πλέον δεν θα έχουν πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Ιβάνοβιτς, αφού απώλεσαν και το +8 που είχαν νικήσει στον πρώτο γύρο.

Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ο Παρκς (11 πόντοι), αρκετά μαχητικός ο Κασελάκης (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Από την άλλη πλευρά, κορυφαίοι των Τούρκων -που είχαν 16/29 τρίποντα- ήταν οι Πρέσι (17 πόντοι), Μπούβα (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Ριτς (13 πόντοι, 7 ασίστ).

Το ματς

Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα (10-9) και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα συνεχώς μέχρι το 8’. Εντούτοις, σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας Πατρών πάτησε γκάζι και έτρεξε σερί 7-0 για να μετατρέψει το εις βάρος του 16-14 σε υπέρ του 16-21, με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Η ομάδα του Γιατρά διατηρούσε μικρή διαφορά και στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-26 στο 12’), ενώ ανέβασε στροφές και με επιμέρους σκορ 11-2 έφτασε στο +12 (25-37 στο 15’). Κάπου εκεί όμως οι παίκτες των Αχαιών απώλεσαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και επέτρεψαν στους Τούρκους να πλησιάσουν στο φινάλε του ημιχρόνου (38-42).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Προμηθέα στην τρίτη περίοδο, καθώς η Μπεσίκτας έστησε… πάρτι στο παρκέ εκμεταλλευόμενη τη «χαλαρή» άμυνα της ομάδας της Πάτρας για να μετατρέψει το εις βάρος της -4 σε υπέρ της +13 με επιμέρους σκορ 20-3 (58-45 στο 25’).

Οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε πολλά λάθη και είχαν τραγικές επιλογές στην επίθεση, με συνέπεια να μην μπορούν να πλησιάσουν. Από την άλλη, η τουρκική ομάδα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (67-57) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.

Η κατάρρευση των Αχαιών συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» σερί 8-0 για να φτάσουν μέχρι και το +18 (75-57 στο 33’). Η ομάδα του Γιατρά αδυνατούσε να πλησιάσει έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση κι ενώ από την άλλη οι παίκτες του Ιβάνοβιτς είχαν «ζεσταθεί».

Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +22 για τους Τούρκους (89-67 στο 37’), που έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Από την άλλη, οι παίκτες του Προμηθέα δεν είχαν το κουράγιο και τον εγωισμό για να αντιδράσουν, με συνέπεια να υποστούν τη συντριβή (96-74) και να χάσουν ακόμα και τη διαφορά της νίκης τους (+8) στον πρώτο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 67-56, 96-74.

Μπεσίκτας (Ιβάνοβιτς): Ουτκού Αλ, Γκεγίκ 9, Ριτς 13 (7 ασίστ), Βεϊσέλογλου 7, Γιλντιζλί 7, Μπέντσινγκ 12, Μπούβα 14 (8 ριμπ.), Σαντεκίν, Γκίμπσον 10, Μουτάφ 3, Πρέσι 17 (5/7 τρίποντα), Σιπάχι 4.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Γερομιχαλός 6, Κασελάκης 10 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Λίποβι 6 (6 ασίστ), Παρκς 11, Σανδραμάνης 3, Μπράουν 5, Έλις 5, Χολ, Κατσίβελης 10, Μέιερ 6, Σαλούστρος 6 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 9.