A1 Γυναικών Νίκες για Πανιώνιο και ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ

Με θετικό πρόσημο ξεκίνησε η εποχή Ρουμπελάκη στον Πανιώνιο καθώς ο “Ιστορικός” επικράτησε με 75-68 του Ηρακλή για την 10η αγωνιστική της Α1  επιστρέφοντας στις νίκες και στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Πανιώνιος πήρε από την αρχή το προβάδισμα και με σύμμαχο την ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση έφτασε εύκολα στην νίκη την ίδια στιγμή που ο Ηρακλής βυθίστηκε ακόμα περισσότερο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαία από πλευράς Πανιωνίου ήταν η Τζόρνταν Κόρινεκ, ενώ από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Λιούις και Μπράιαντ.

Στην Λευκάδα ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πήρε πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 74-68 επί της Νίκης που τον διατήρησε στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ο “Δικέφαλος” χάρις σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε γύρισε το παιχνίδι και έφτασε μέχρι και την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα.

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις

Σάββατο (19/01)

Πανιώνιος-Ηρακλής 75-68

Τα Δεκάλεπτα: 20-13, 31-24, 60-46, 75-68
Πανιώνιος (Ρουμπελάκης): Καλογήρου 4, Σπαθάρου 9(2), Γκρίτζα 4, Μαγκλάρα, Στεφανίδου, Γρηγορίου 2, Δίελα 2, Θεοδωρομανωλάκη 7, Κόρινεκ 25(1), Τόμπκινς 22(2).
Ηρακλής (Καπουσούζη): Τσουμπέρλη, Πετρίδου Ε. 2, Γιαννούδη 4, Μπράιαντ 25(1), Κατωπόδη, Παππά, Λογδανίδου 13, Λιούις 24(5).

Νίκη Λευκάδας-ΠΑΟΚ 68-74
Τα Δεκάλεπτα:
16-9, 36-33, 55-57, 68-74
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ. 5(1), Τσινέκε Ε. 11(2), Σύρρα2, Παπαμιχαήλ 6, Γουόκερ 24, Μπαλτά 8(1), Σμιθ 6, Νάιτ 6.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Πολύμένη 9(3), Λύμουρα 14, Κωτούλα 5(1), Λέξα, Καρλάφτη 7, Ταρπάγκου, Καρακούλα 2, Γκόβαν 8(1), Τζάκσον 18(2), Ουίλιαμς 11.