Premier League: Με Ντε Μπρόινε πέρασε η Σίτι από το Λέστερ

Με το τέρμα του Ντε Μπρόινε η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Λέστερ

H Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 0-1 τη Λέστερ στο “King Power Stadium”, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής στην Premier League.

Χωρίς τον Ερλινγκ Χάαλαντ, που αντιμετωπίζει πρόβλημα στο πέλμα, οι πρωταθλητές Αγγλίας δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν τη «σφιχτή» αμυντική διάταξη των γηπεδούχων. Στο 49ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έδωσε τη λύση και έτσι οι «πολίτες» ξεπέρασαν την Αρσεναλ (παίζει αύριο) και ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή.

Αντίθετα, οι «αλεπούδες» παρέμειναν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού με 11 βαθμούς.

Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1