Eredivisie: Διπλό κορυφής για την Αϊντχόφεν

Νικήτρια στο ολλανδικό ντέρμπι η Αϊντχόφεν.

Η Αϊντχόφεν νίκησε με 1-2 τον Άγιαξ στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Eredivisie στο «Γιοχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ.

Έτσι, η Αϊντχόφεν έφτασε τους 30 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη ο Άγιαξ έμεινε στους 28 και τη 2η θέση.

Στην πρώτη καλή φάση του ματς, στο 23’, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Ντε Γιόνγκ από ασίστ του Γκακπό.

Ο Άγιαξ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 44’, με την Αϊντχόφεν να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, κάνοντας το 0-2 με σουτ του Γκουτιέρεζ.