Προμηθέας Πάτρας-Σλάσκ: Όταν σοβαρεύτηκε τη διέλυσε

Ο Προμηθέας Πάτρας ,αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους, κατάφερε και πήρε μια πολύ άνετη νίκη κόντρα στη Σλασκ.

Ο Προμηθέας βρέθηκε πίσω στο σκορ στην αναμέτρηση με τη Σλασκ στο τέλος όμως πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με 90-66 για την 14η αγωνιστική του Eurocup.

Αυτή ήταν η 9η νίκη για την ομάδα της Πάτρας που είχε για πρώτο σκόρερ τον Τζο Τόμασον με 20 πόντους όλους στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά από τη στιγμή που ο Προμηθέας άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Δίπλα στον Τόμανσον στάθηκε επιθετικά με 15 πόντους ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς, ενώ αντίθετα σε κακή βραδιά βρέθηκε ο Αρνόλντας Κουλμπόκα.

Η αναμέτρηση κρίθηκε για τον Προμηθέα στη δεύτερη περίοδο όταν η ομάδα της Πάτρας ροκάνισε την εις βάρος της διαφορά μετατρέποντας το 18-27 του δεκαλέπτου στο 43-41 του ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και μετά το νερό είχε μπει στο αυλάκι με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια άνετη και εύκολη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βίλιους, Ουντιάνσκι, Μπίτνερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 43-41, 67-54, 90-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 4 (5 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 2 (3 ασίστ), Σίμπσον 14 (4/5 τρίποντα) , Χογκ 3 , Κουλμπόκα (7 ριμπάουντ) , Κοντίτ 13 (7 ριμπάουντ) , Τσαϊρέλης 5 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκίκας 9 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ) , Τόμασον 20 (2/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λάγιος, Τανούλης 5

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ (Ούρλεπ): Κολέντα 10 (2/6 τρίποντα), Γκολεμπιόβσκι 7 (1/6 τρίποντα, 5 λάθη), Παραχούσκι (4 ριμπάουντ), Τζιέβα 19 (1), Βισνιέβσκι 1, Πάβλοφ, Τόμτσακ 10 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Μπιμπς 8 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νιζιόλ 9 (1)