Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα: Ηττήθηκε από μια ανώτερη αντίπαλο

Η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη και νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός αν και προσπάθησε δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπαρτσελόνα και γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ με 88-74 για την 30η αγωνιστική της ευρωλίγκας.

Η αναμέτρηση ήταν εξ αρχής δύσκολη για τον Παναθηναϊκό που είχε κάποιες καλές στιγμές στην αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα όμως να ήταν καλύτερη και ανώτερη φτάνοντας και στην νίκη.

Στο 10-20 έπεσε η ομάδα του Χρήστου Σερέλη (7-8 εντός και 3-12 εκτός έδρας), στο 20-10 ανέβηκε η Μπαρτσελόνα (11-4 εντός και 9-6 εκτός έδρας) που αγκαλιάζει το πλεονέκτημα της έδρας.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε στην νίκη χάρις στην πολύ καλή της δεύτερη περίοδο όταν σύμμαχο την άμυνα και την ευστοχία της να πάρει μια σημαντική διαφορά στο κλείσιμο του ημιχρόνου(36-43). Από εκείνο το σημείο και μετά το νερό είχε μπει στο αυλάκι και η Μπαρτσελόνα έφτασε στην νίκη.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σάρας Γιασικέβιτσιους ήταν ο εξωγήινος Νίκολα Μίροτιτς ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους και σχεδόν άψογα στατιστικά. Από τον Παναθηναϊκό ο Γιώργος Παπαγιάννης πραγματοποιήσε μια από τις καλύτερες του φετινές εμφανίσεις πετυχαίνοντας 19 πόντους. Ο Γκριγκόνις με 13 και ο Τόμας με 11 ακολούθησαν στο σκορ τον αρχηγό του Παναθηναϊκού.

Ο επιθετικός πλουραλισμός, το εξαιρετικό passing game και η άμυνα του Παναθηναϊκού, ώθησαν τους «πράσινους» σε μία δυναμική εκκίνηση, γράφοντας στο 3΄ το 9-2, ξεφεύγοντας με +9 στο 5΄ (14-5) και +11 στο 7΄ (23-12). Ωστόσο, η… μηχανή του «τριφυλλιού» έσβησε απότομα, με τον Χίγκινς να πρωταγωνιστεί στο ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα, με το οποίο μείωσε αρχικά σε 25-22 στο 10΄ για να κυριαρχήσει στη συνέχεια στα ριμπάουντ και να ολοκληρώσει στο 15΄ ένα επιμέρους σκορ 4-22(!), διαμορφώνοντας το 27-34. Αδυνατώντας μάλιστα να περιορίσουν τους Τόμπι και Χίγκινς, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο από το -7 του ημιχρόνου (36-43).

Με τον Μίροτιτς μάλιστα να μπαίνει και αυτός στη εξίσωση, εκτελώντας από τα 6,75, η Μπαρτσελόνα έτρεξε νέο επιμέρους σκορ 3-10 με το… καλησπέρα της τρίτης περιόδου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +14 (39-53) και μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά «διπλού».

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές, είδαν τους Παπαγιάννη, Γκριγκόνις να αποτελούν τις πλέον αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να διατηρούν την εις βάρος τους διαφορά σε λογικά πλαίσια.

Μάλιστα, με τον Έλληνα σέντερ να ευστοχεί στο δεύτερο τρίποντο του στον αγώνα, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 35΄ σε 67-73, αλλά μέχρι εκεί… Οι Μίροτιτς και Τόμπι συνδέθηκαν και πάλι από τα 6,75, χάρισαν στην Μπαρτσελόνα μία νέα διψήφια διαφορά ασφαλείας (72-83 στο 38΄) με την μπίλια του σκορ να κάθεται τελικά στο 74-88.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Νέντοβιτς, Καρντούμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς, Λι 6 (1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 5 (1), Γουίλιαμς 9 (1), Αγραβάνης 2 (1/6 σουτ), Τόμας 11 (2), Γκριγκόνις 13 (1 τρίποντο, 10/11 βολές), Μαντζούκας 5, Γκουντάιτις 4 (2/5 δίποντα, 0/2 βολές)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί (0/4 σουτ), Βέσελι 7 (4 ριμπάουντ), Κάλινιτς 6 (2/4 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 8 (6/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λαπροβίτολα 2 (3 ασίστ, 4 λάθη), Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 9 (1), Τόμπι 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 6 (1), Μίροτιτς 26 (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές)