La Liga: Διέλυσε την Αλμερία η Ρεάλ Μαδρίτης

Με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε άνετα την Αλμερία

H Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-2 της Αλμερία στο Μπερναμπέου, για την 32η αγωνιστική της La Liga.

O Καρίμ Μπενζεμά ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε τους «μερένχες» στη νίκη.

Η “Βασίλισσα” πέτυχε προηγήθηκε με 3-0 με τα τέρματα του Γάλλου επιθετικού στο 5′, στο 17′ και στο 42′. Με τη Ρεάλ να έχει πάρει προβάδισμα από νωρίς, έριξε το ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά προς το τέλος του πρώτου μέρους η Αλμερία κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις, όταν ο Ραμαζάνι είδε τον Λαζάρο και αυτός νίκησε τον Κουρτουά εντός περιοχής για το 3-1.

Στο 47′ ο Μπενζεμά αυτή τη φορά δεν σκόραρε, αλλά έδωσε ασίστ στον Ροντρίγκο, ο οποίος με πλασέ έκανε το 4-1. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Ρομπερτόνε, μειώνοντας για τους φιλοξενούμενους

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης, η Ρεάλ πήγε στους 68 βαθμούς και μείωσε στο -8 από την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα, ενώ αύξησε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την 3η, Ατλέτικο.

Νωρίτερα, η Ελτσε πήρε σπουδαία νίκη με 4-0 επί της Βαγιεκάνο. Η ουραγός και καταδικασμένη σε υποβιβασμό γηπεδούχος ομάδα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα της από το 27ο λεπτό, λόγω αποβολής του Λεζέν για την Ράγιο, και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Οσασούνα-Σοσιεδάδ 0-2 (6΄ αυτ. Ερέρα, 90΄ Κούμπο)

Ελτσε-Ράγιο Βαγεκάνο 4-0 (45′ Μορέντε, 52′ Μπογιέ, 53′ Φιντέλ, 72′ Κουμπάου)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλμερία 4-2 (5′, 17′, 42′ πεν. Μπενζεμά, 47′ Ροντρίγκο-45′ Μάρκες, 62′ Ρομπερτόνε)