Άρης-Παναθηναϊκός: Πέρασε από το Αλεξάνδρειο και 6/6 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειάστηκε και έφτασε στην νίκη κόντρα στον Άρη στη Θεσσαλονίκη συνεχίζοντας αήττητος στην Basket League.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε και από το Αλεξάνδρειο επικρατώντας για την 6η αγωνιστική της Basket League του Άρη με 75-65 κάνοντας το 6/6 στο πρωτάθλημα.

Οι “πράσινοι” μετά το ΣΕΦ διέγραψαν ακόμα μια δύσκολη έδρα από το κιτάπι τους και βλέπουν, έστω και αν είναι νωρίς ακόμα, το δρόμο για την πρωτιά στην κανονική περίοδο να ανοίγεται μπροστά τους.

Ματίας Λεσόρ και Ντίνος Μήτογλου έκαναν την περισσότερη δουλειά για τον Παναθηναϊκό τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Ο Γάλλος σέντερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους έναν περισσότερο από τον Μήτογλου οποίος κατέβασε και 9 ριμπάουντ αγγίζοντας το double-double. Εξαιρετικός και ο Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος άγγιξε κα αυτός το double-double με 9 πόντους, 9 ασίστ.

Στους 10 πόντους και τα 4 ριμπάουντ ο Γκριγκόνις, ενώ 9 πόντους με 2 τρίποντα αλλά και 9 κλεψίματα είχε ο Βιλντόζα που σκόραρε κυρίως στην τρίτη περίοδο όταν ο Άρης προσπαθούσε να μπει στην αναμέτρηση. Ντεμπούτο χωρίς όμως να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι για τον Κέντρικ Ναν οποίος πάτησε παρκέ για 8′,58” και είχε 0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Από τον Άρη που γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα και 2η φετινή ο Μπάνκστον είχε 16 πόντους και ο Τολιόπουλος 15.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε γιατί ήταν σοβαρός, διαβασμένος, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα ενώ ήταν αποτελεσματικός και σε καθοριστικές στιγμές στην επίθεση και ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο και σε μερικές στιγμές στην τελευταία.

Ο Εργκίν Αταμάν είδε σχεδόν όλους τους παίκτες του, πλην των Ναν και Μαντζούκα, να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι γεγονός που τον άφησε απόλυτα ικανοποιημένο.

Η συνέχεια βρίσκει τους “πράσινους” να αντιμετωπίζουν στην μπασκετική “Διαβολοβδομάδα” της ευρωλίγκας τις Ζαλγκίρις και Βίρτους στο ΟΑΚΑ σε δύο πολύ κομβικές αναμετρήσεις.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά βρισκόταν στο 2-9 από τους γηπεδούχους. Ο Άρης μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους (7-9) με το τριφύλλι να αντιδρά και να κρατά τα ηνία. Με δικό τους σερί, όμως, οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 15-14.

Στα μέσα περίπου της περιόδου, οι πράσινοι δημιούργησαν τις προϋποθέσεις που χρειάζονταν και με αναπάντητους πόντους πέρασαν μπροστά με 22-24. Ο Άρης πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 18ο λεπτό με 29-27, ωστόσο μετά από διπλή προσπάθεια ο Παναθηναϊκός έκανε το 29-31. Το ημίχρονο βρήκε τον Άρη προηγούμενο με 33-32.

Με επιμέρους 2-6 στα πρώτα δύο λεπτά του β’ μέρους, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν «έγραψαν» στον πίνακα το 35-38. Στο 24’ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +6 με το 37-43, αλλά και το +7 (39-46) στο 26’ αγγίζοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο.

Οι πράσινοι έπιασαν διψήφιες τιμές στην απόστασή τους κάνοντας το 44-55 στο 29’, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και η περίοδος. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, ο Άρης μετέτρεψε το 46-57 σε 53-57 με δικό του σερί μέχρι το 33’, με τον Παναθηναϊκό να απαντά έχοντας το δικό του καλό διάστημα (55-68 27’). Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να πλησιάσουν, όμως το τριφύλλι είχε τις λύσεις και ο αγώνας έληξε υπέρ του με 75-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 3 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (4/7 τρίποντα), Καρ 10 , Κατσίβελης 4 (4 ασίστ, 4 λάθη) , Φίλλιος, Μποχωρίδης ( 3 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Ντε Σόουζα 4 , Χάρελ 2 , Μπάνκστον 16 (4 ριμπάουντ) , Γκάλινατ 11 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 9 (2/4 τρίποντα, 7 κλεψίματα) , Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Γκραντ 9 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπαάουντ, 10 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8 (5 ριμπάουντ), Ναν (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Λεσόρ 14 (3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 10 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 13 (9 ριμπάουντ) , Μαντζούκας, Καλαϊτζάκης 4