Παναθηναϊκός-Εφές Αναντολού: Showtime Γκριγκόνις και άνετη νίκη για Παναθηναϊκό

Ο Μάριους Γκριγκόνις πραγματοποιήσε μαγική εμφάνιση και ο Παναθηναϊκός νίκησε στο φλεγόμενο ΟΑΚΑ την Εφές Αναντολού.

Η 12η νίκη του Παναθηναϊκού στην ευρωλίγκα είχε την υπογραφή του Μάριους Γκριγκόνις. Οι “πράσινοι” νίκησαν για την 20η αγωνιστική της ευρωλίγκας την Εφές Αναντολού με 83-76 με τον Λιθουανό άσσο να πετυχαίνει 24 πόντους με 7/8 τρίποντα.

Στο 12-8 πλέον η ομάδα του Εργκίν Αταμάν που διατηρήθηκε στην 4η θέση και ετοιμάζεται να υποδεχτεί σε δύο βραδιά την Μονακό ώστε να ολοκληρώσει με άριστα ακόμα μια μπασκετική “Διαβολοβδομάδα”

Η αναμέτρηση πήγε στην τελευταία περίοδο να ξεφύγει από τον έλεγχο του Παναθηναϊκού καθώς η Εφές έφτασε το σκορ στην απόσταση ενός τρίποντου(76-73). Ωστόσο εκεί ήταν που ενεργοποιήθηκαν τα αμυντικά αντανακλαστικά του Παναθηναϊκού που σε συνδυασμό και ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο που σημείωσε ο Γκράντ για το 79-73 επανάφερε την τάξη και την ηρεμία στην ομάδα λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης του αγώνα.

Εκτός του Γκριγκόνις που διέλυσε την στατιστική ο Κέντρικ Ναν είχε 14 πόντους, ο Μήτογλου 12 και ο Λεσορ 10, ενώ λύσεις έδωσε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Όσον αφορά τον Σλούκα ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε 9 πόντους και μοίρασε 9 τελικές πάσες ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση των παικτών με τις περισσότερες ασιστ στην ευρωλίγκα ξεπερνώντας στη σχετική λίστα τον Βασίλη Σπανούλη.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν η ευστοχία του έξω από τη γραμμή των 6,75 αλλά και η συνέπεια που έδειξε στην άμυνα ακόμα και όταν η Εφές με τον Μπουμπουά κυρίως αλλά και με τον Πλάις πλησίασε σε απόσταση βολής στην τελευταία περίοδο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Εφές να προηγείται  με 5-0 και  τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και με σερί 12-0 να προσπερνά με 12-5 στο 4’. Στο 7’ οι πράσινοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων (18-7) με την Anadolu Efes να μειώνει σε 21-14 στο 9’ Το «τριφύλλι» επέστρεψε στο +11 (25-14) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ στο 11’ ξέφυγε με 30-14. Στο 13’ η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους για τον Παναθηναϊκό  (38-26) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 38-25 στο 16’. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους πράσινους μπροστά στο σκορ με 51-35 και στο 21’ έγινε το 54-35.

Η Εφές αντέδρασε και με ένα σερί 5-0 μειώσε αρχικά σε 54-40, ενώ στο 25’ πλησίασε σε 59-51. Στο 27’ η ομάδα του Τζέμ  έριξε τη διαφορά στους εφτά πόντους (64-57) με τους πράσινους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 68-57.

Στο 31’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 68-60 και στο 33’ το «τριφύλλι» έκανε το 74-60. Στο επόμενο λεπτό η Εφές μείωσε και άλλο διαφορά (76-67) και στο 35’ πλησίασε σε 76-70! Στο 38’ η τουρκική ομάδα πλησίασε στο σουτ (76-73) και στο 39’ οι πράσινοι έκαναν το 79-73. Ο Παναθηναϊκός πήρε… αέρα οκτώ πόντων 46’’ πριν το τέλος (81-73) και έφτασε τελικά στη νίκη με 83-76.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Περούγκα, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 51-35, 68-57, 83-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 9 (2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ), Γκραντ 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ναν 14 (6/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ 10 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 24 (7/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 14 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 9 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά 16 (4/7 τρίποντα), Μπράιαντ 12 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Γκαζί, Τόμπσον 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Πλάις 13 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλατζ, Οτούρου 4, Ντάουμ 5 (1), Γουίλις 9 (3/6 τρίποντα).