Ισπανία-Ελλάδα: Η Ελλάδα πάλεψε αλλά έπεσε γενναία

Η Εθνική προσπάθησε κόντρα στους Ισπανούς και αν και γύρισε διαφορά 14 πόντων δεν κατάφερε να πάρει την νίκη γνωρίζοντας τη 2η της ήττα στους Ολυμπιακούς αγώνες. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι συγκινητικός ωστόσο ήταν και ο μοιραίος για την Ελλάδα αστοχώντας στο τέλος στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Η Ελλάδα πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 84-79 από την Ισπανία στο δεύτερο αγώνα της στους Ολυμπιακούς αγώνες και πλέον θα κυνηγήσει κόντρα στην Αυστραλία την Παρασκευή ένα θαύμα προκειμένου να βρεθεί στις 8 καλύτερες ομάδες του τουρνουά.

Η Ελλάδα πλήρωσε το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο που έκανε το οποίο έδωσε την ευκαιρία και την δυνατότητα στους Ισπανούς να χτίσουν μια διαφορά 14 πόντων. Στη συνέχεια και ειδικά στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα άρχισε σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά και κατάφερε χάρις στον Γιάννη Αντετοκούνμπο αλλά και στα τρίποντα από τον Βασίλη Τολιόπουλο να ισοφαρίσει στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου σε 71-71.

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης ήταν Ισπανική υπόθεση με τη “Ρόχα” να κάνει ένα 8-0 και να προηγείται και πάλι με διαφορά κοντά στους 10 πόντους(79-71). Η Εθνική δεν τα έβαλε κάτω πίεσε και πάλι και έφερε την αναμέτρηση σε απόσταση ενός σουτ(80-77). Το σουτ αυτό το πήρε ο Αντετοκούνμπο χωρίς όμως να ευστοχήσει και κάπου εκεί η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την Ισπανία να φεύγει με την νίκη και την Ελλάδα να παίρνει και πάλι τα εύσημα για την προσπάθεια όχι όμως και το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές Ισπανούς ο Σάντι Αλντάμα ήταν απλά ασταμάτητος με τον αστέρα των Μέμφις να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ. Διπλά στον Αλντάμα στάθηκε επάξια ο αλύγιστος Σέρχιο Γιούλ με 13 πόντους και 7 τελικές πάσες αλλά και ο Ρούντι Φερνάντεθ με 10 πόντους.

Από την Ελλάδα ο Αντετοκούνμπο πέτυχε 27 πόντους( 12/16 δίποντα, 3/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) ενώ πολύ μεγάλο παιχνίδι και από τον Βασίλη Τολιόπουλο με 14 πόντους και 4/6 τρίποντα.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα από την Ισπανία και με τον Αντετοκούνμπο να σκοράρει συνεχώς προηγήθηκε με 13-10 στο πεντάλεπτο. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την Εθνική μας καθώς Γιάννης, Μήτογλου και Καλάθης διεύρυναν στους 8 το προβάδισμα μας (20-12) την ίδια στιγμή που οι Ισπανοί έπαιρναν πόντους μόνο από τον άσσο των Μέμφις τον Αλντάμα. Ο Σέρχιο Γιούλ με τρίποντο κατέβασε τη διαφορά στους 5(20-15). Ο αστέρας της Ρεάλ σε εκείνο το σημείο ήταν σεληνιασμένος και με συνεχόμενους δικούς του πόντους η Ισπανία έκοψε τη διαφορά στον πόντο(22-21) σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι και τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σέρχιο Γιούλ  με νέο δικό του τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην Ισπανία με 24-22. Ο Τολιόπουλος απάντησε αμέσως και με τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Εθνική μας με 25-24. Στη συνέχεια ο Λαρετζάκης με δίποντο έκανε το 27-24 για το +3 της Ελλάδας. Η Ισπανία με τον Μπραντίγια ισοφάρισε σε 27-27. Η «Ρόχα» στη συνέχεια «έτρεξε» ένα επιμέρους 6-0 για το δικό της 35-27 του 15ου λεπτού. που ανάγκασε τον Σπανούλη να καλέσει ταιμ αόυτ.

Τα τελευταία πέντε λεπτά της περιόδου ανήκαν ολοκληρωτικά στην Ισπανία η οποία χάρις στην ευστοχία της από τη γραμμή του τρίποντου προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους(46-32) πριν ο Παπανικολάου με τρίποντο μειώσει σε 46-35. Ο Αμπρίνες με νέο Ισπανικό τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 14(49-35), ενώ στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου ο Σάντι Αλντάμα αστόχησε σε δίποντο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ισπανία να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα 14 πόντων.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Εθνική αύξησε την πίεση στην άμυνα ενώ ήταν πιο αποτελεσματική και στην επίθεση και κατάφερε να ρίξει κάτω από τους δέκα πόντους τη διαφορά. Η αμυντική ενέργεια της Ελλάδας ανάγκαζε τους Ισπανούς σε συνεχόμενα λάθη γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη και κατάφεραν με το τέλος του δεκαλέπτου να κόψουν στους 6 τη διαφορά(62-56 με τρίποντο στο τέλος από τον Βασίλη Τολιόπουλο)

Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα, με μπροστάρηδες τον Αντετοκούνμπο, που ήταν συγκινητικός σε άμυνα και επίθεση και  τον Τολιόπουλο που σκόραρε συνεχώς, μείωσε τη διαφορά στον πόντο(68-67). Ο Φερνάντεθ με τρίποντο έκανε το 71-67 με τον Τολιόπουλο να μειώνει στους 2(71-69). Ο Αντετοκούμπο με δίποντο ισοφάρισε σε 71-71 με τον Σκαριόλο να ζητάει ταιμ αουτ. Οι οδηγίες του προπονητή της Ισπανίας απέδωσαν καθώς οι «Ρόχα» έτρεξαν ένα επιμέρους 8-0 για το 79-71. Στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα η Ελλάδα κατάφερε και μείωσε και πάλι το σκορ στο σουτ(80-77) με τον Αντετοκούνμπο να αστοχεί στο τρίποντο της ισοφάρισης και την Ισπανία  να ολοκληρώνει τη δουλεία και να παίρνει την νίκη με 84-77.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Κοζλόφσκις, Ανάγια

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπράουν 7 (1 τρίποντο, 10 ασίστ, 4 λάθη), Πραντίγια 7 (1), Φερνάντεθ 10 (3/6 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι, Αλδάμα 19 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπριθουέλα 3 (1), Ντίαθ 3, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μπίλι Ερνανγκόμεθ 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκαρούμπα, Αμπρίνες 8 (2), Γιουλ 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ασίστ)

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 14 (4/6 τρίποντα), Καλάθης 8 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 5 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 27 (12/16 δίποντα, 3/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 4 (2/7 σουτ)