Scottish Premiership: Με το δεξί μπήκε η Σέλτικ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Διέλυσε την Κιλμάρνοκ η Σέλτικ.

Για την 1η αγωνιστική του Σκωτσέζικου πρωταθλήματος, η πρωταθλήτρια Σέλτικ ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της με το δεξί  καθώς στο «Σέλτικ Παρκ» νίκησε με 4-0 την Κιλμάρνοκ.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στο 17΄ άνοιξε το σκορ με τον Χατάτε. Στο 40’ ο Σκέιλς έκανε το 2-0. Στην επανάληψη, οι Κουέν στο 59’ και Ράλστον στο 94’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σεντ Μίρεν νίκησε με 3-0 τη Χιμπέρνιαν δράστες της αναμέτρησης οι Αϊντόου (48’) και Σμιθ (78’-80’).

Νταντί και Νταντί Γιουνάιτεντ κόλλησαν στο ισόπαλο 2-2. Η Χαρτς με την Ρέιντζερς κόλλησαν στην λευκή ισοπαλία, με το ίδιο σκορ έμεινε ο αγώνας μεταξύ της  Μάδεργουέλ με την Ρος Κάουντι.