Παναθηναϊκός μπάσκετ: Φιλική ήττα από την Μακάμπι

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Μακάμπι στο δεύτερο φιλικό αγώνα επι Κυπριακού εδάφους. Θετικός για ακόμα μια αναμέτρηση ο Γιούρτσεβεν.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 88-75 από την Μακάμπι στη δεύτερη φιλική αναμέτρηση για το τουρνουά  “Νεόφυτος Χανδριώτης” στην Κύπρο.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πλήρωσαν την αστοχία τους στα τρίποντα(3/18) την ίδια ώρα που η ομάδα του Όντετ Κάτας σούταρε στην περιφέρεια με το εξαιρετικό(12/25). Με βάση αυτό το στατιστικό η Μακάμπι κατάφερε έχοντας και το προβάδισμα καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης να φτάσει στην νίκη με τις δύο ομάδες να ανταμώνουν και πάλι σε λίγες μέρες στο 6ο τουρνουά “Π. Γιαννακόπουλος”.

Πρωταγωνιστικό ρόλο για το τριφύλλι είχε ο Λορέντζο Μπράουν με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Ομέρ Γιούρτσεβεν να πραγματοποιεί ακόμα μία μεστή εμφάνιση με 12 πόντους (6/10 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Ο Ματίας Λεσόρ πρόσφερε 11 πόντους (5 λάθη), με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να αριθμεί 9 πόντους.

Ο Εργκίν Αταμάν δεν είχε στη διάθεσή του ούτε τον Κέντρικ Ναν (μυϊκός σπασμός στη μέση), ούτε τους Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και Κώστα Αντετοκούνμπο που παρέμειναν στην Αθήνα, ακολουθώντας ατομικά προγράμματα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με όπλο την ευστοχία από την γραμμή των 6μ75 κατάφεραν να πάρουν -στο πρώτο δεκάλεπτο- το προβάδισμα, το οποίο έφτασε ως το +11 (19-30 στο 9′). Όσο περνούσε η ώρα όμως, ο Παναθηναϊκός AKTOR βελτίωνε την αμυντική του συμπεριφορά, περιορίζοντας λεπτό με το λεπτό την υπεροχή της Maccabi Playtika Tel Aviv.

Με τον Λορέντζο Μπράουν να κινεί τα νήματα στην επίθεση και τον Ομέρ Γιουρτσεβέν (σε πλήρη συνεργασία με τον Τσεντί Οσμάν) να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι, οι Πρωταθλητές Ευρώπης έριξαν γρήγορα τη διαφορά, φτάνοντας στην ισοφάριση (35-35 στο 15′) με καλάθι του Ματίας Λεσόρ.

Η αστοχία από την περιφέρεια δεν βοήθησε όμως την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να πάρει το πάνω χέρι, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος του αγώνα στο -3 (44-47).

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους πράσινους να είναι καλύτεροι στο πίσω μέρος του γηπέδου, αλλά να μην μπορούν να πατήσουν το γκάζι ελέω των χαμένων περιφερειακών σουτ (51-55 στο 26′). Ο Μάριους Γκριγκόνις μείωσε εκ νέου στο σουτ (53-55 στο 29′) λίγο αργότερα, τα συνεχόμενα τρίποντα της Μακάμπι Τελ Αβίβ τής επέτρεψαν όμως να ξαναχτίσει διψήφια διαφορά (59-70 στο 33′).

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μάζεψε τη διαφορά στο -5 (65-70 στο 34′) ένα λεπτό αργότερα, αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο ως το φινάλε της αναμέτρησης.

Η Maccabi Playtika Tel Aviv πήρε τη νίκη (75-88) στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία στο “Νεόφυτος Χανδριώτης”.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 44-47, 55-58, 75-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπράουν 14 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Σλούκας 5 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Οσμάν 8 (6/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκραντ 3, Ερνανγκόμεθ 2 (9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Γιούρτσεβεν 12 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 11 (4/5 δίποντα, 5 λάθη), Γκριγκόνις 8 (2 ριμπάουντ), Μήτογλου 3 (1/3 τρίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Λόιντ 4 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν 18 (2), Ριβέρο 8 (5 ριμπάουντ), Ράντολφ 10 (1), Μπλατ 6 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χόαρντ 6, Σίμονς 4, Μένκο 9 (3/4 τρίποντα), Μάιερ, Ρέιμαν, Κοέν 3 (1), Γιοκουμπάιτις 13 (3/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκάμπριελ 7 (6 ριμπάουντ).