Champions League: Διέλυσε με “9άρα” η Μπάγερν τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, διπλό στο Μιλάνο η Λίβερπουλ

Πάρτι της Μπάγερν Μονάχου και του Χάρι Κέιν επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, νίκες για Λίβερπουλ και Ρεάλ Μαδρίτης

Για την 1η αγωνιστική του Champions League, με το δεξί ξεκίνησαν η Γιουβέντους, η Ρεάλ Μαδρίτης, η Λίβερπουλ και η Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί διέσυραν με 9-2(!) στο Μόναχο τη Ντιναμό Ζάγρεμπ. Πρωταγωνιστής ο Χάρι Κέιν, ο οποίος συνέχισε με «καρέ» στα γκολ αυτή τη φορά στο Champions League, όπου πέρυσι είχε αναδειχθεί πρώτος σκόρερ με 8 γκολ. Ο Άγγλος διεθνής επιθετικός άνοιξε το σκορ για τη Μπάγερν Μονάχου (με πέναλτι), σκοράροντας άλλες τρεις φορές στην επανάληψη (στο 58, στο 73′ και στο 78′ ξανά από την άσπρη βούλα). Ο Ολίσε στο ντεμπούτο του στο Champions League κατάφερε να σκοράρει δύο φορές (38′, 61′) και από ένα τέρμα πέτυχαν ο Γκερέιρο (33′), ο Σανέ (88′) και ο Γκορέτσκα (90+2′). Για τους Κροάτες τα τέρματα πέτυχαν ο Πέτκοβιτς στο 49′ και στο 50′ ο Ογκιβάρα.

Στο Σαν Σίρο, η Λίβερπουλ επικράτησε 1-3 της Μίλαν. Οι “Κόκκινοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τον Πούλισικ στο 3ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια πήραν τα ηνία του αγώνα και πέτυχαν τρία γκολ με τους Κονατέ στο 23′, Φαν Ντάικ στο 41′ και τους Σομποσλάι στο 67′.

Με το ίδιο σκορ, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη (3-1) στο Μπερναμπέου επί της Στουτγκάρδης. Ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ στο 46′, αλλά η γερμανική ομάδα ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ουντάβ στο 68′. Στο 83′ ο Ρούντιγκερ και στο 90+5′ ο Έντρικ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε 2-0 τη Λιλ στο «Ζοσέ Αλβαλάδε». Ο Γκιόκερες άνοιξε το σκορ στο 38′ και δύο λεπτά αργότερα η γαλλική ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες, με την αποβολή του Γκόμες. Στο 2ο μέρος και στο 65′ η ομάδα της Λισαβόνας σφράγισε τη νίκη με το τέρμα του Ντεμπαστ.

Νωρίτερα άνετες νίκες πήραν η Γιουβέντους και η Άστον Βίλα. Η “Μεγάλη Κυρία” επικράτησε 3-1 στο Τορίνο της Αϊντχόφεν, ενώ η αγγλική ομάδα πέρασε σαν “σίφουνας” από την Ελβετία, νικώντας με 0-3 τη Γιουνγκ Μπόις.

Τρίτη 17/9

Γιουβέντους – Αϊντχόφεν 3-1 (21′ Γιλντίζ, 27′ ΜακΚίνι, 52′ Ν. Γκονζάλες – 90’+3 Σαϊμπαρί)

Γιουνγκ Μπόις – Άστον Βίλα 0-3 (27′ Τίλεμανς, 38′ Ράμσεϊ, 86′ Ονάνα)

Μπάγερν Μονάχου – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 9-2 (20′ πεν, 58′, 73′ πεν, 78′ πέν. Κέιν, 33′ Γκερέιρο, 38′, 61′ Ολίσε, 88′ Σανέ, 90’+2 Γκορέτσκα – 49′ Πέτκοβιτς, 50′ Ογκιβάρα)

Μίλαν – Λίβερπουλ 1-3 (3′ Πούλισικ – 23′ Κονατέ, 41′ Φαν Ντάικ, 67′ Σομποσλάι)

Ρεάλ Μαδρίτης – Στουτγκάδη 3-1 (46′ Εμπαπέ, 83′ Ρούντιγκερ, 90’+5 Εντρικ – 68′ Ούνταβ)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Λιλ 2-0 (38′ Γκιόκερες, 65′ Ντεμπαστ)