Bundesliga: Νίκησε με ανατροπή η Ντόρτμουντ τη Μπόχουμ

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 και κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Μπόχουμ

Η Ντόρτμουντ επικράτησε με 4-2 της Μπόχουμ στη Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga,

Με αυτή τη νίκη οι Βεστφαλοί ανέβηκαν προσωρινά στη 2η θέση της βαθμολογίας, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στην προτελευταία θέση με 1β.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν «μουδιασμένα» το παιχνίδι, με τους «μπλε» να εκμεταλλεύονται όλα τα λάθη των Βεστφαλών και στο 21′ είχαν πάρει ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Μπέρο (16′) και Ντε Βιτ (21′).

Ο Γκιρασί στο 44′ με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 1-2, ενώ στο 61′ κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Τσαν έφερε το ματς στα ίσα για τη Ντόρτμουντ ένα λεπτό μετά (62′). Ο επιθετικός από τη Γουινέα ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή της Ντόρμουντ με ωραίο πλασέ στο 75′, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ενμέτσα στο 81ο λεπτό (4-2).

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ 4-2 (44′, 75′ Γκιρασί, 62′ πέν. Τσαν, Ενμέτσα – 16′ Μπέρο, 21′ Ντε Βιτ)