Bundesliga: Αγχώθηκε, αλλά νικήσε η Ντόρτμουντ

Επέστρεψε στις νίκες η Ντόρτμουντ, επικρατώντας δύσκολα της Σεντ Πάουλι

H Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Σεντ Πάουλι στο Ιντούνα Παρκ, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της Bundesliga,

Η ομάδα της Βεστφαλίας μείωσε στον ένα βαθμό (αλλά με αγώνα περισσότερο) την απόστασή της απ’ την κορυφή και τις Μπάγερν Μονάχου και Λειψία.

Οι Βεστφαλοί συνάντησαν δυσκολίες για να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενουμένων, αλλά το κατάφεραν λίγο πριν το ημίχρονο (43′) με την καρφωτή κεφαλιά του Μπενσεμπαϊνί.

Η Σεντ Πάουλι κυνήγησε την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος και την πέτυχε με τον Σμιθ στο 78′, όμως ο Γκιρασί με κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της Ντόρτμουντ.

Ντόρτμουντ-Σεντ Πάουλι 2-1 (43΄ Μπενσεμπαϊνί, 83΄ Γκιρασί – 78΄ Σμιθ)